| anonim_4396 a întrebat:

Fumatul ingrasa sau slabeste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fumatul nu slabeste si nici nu ingrasa. Nu modifica in nici un fel aportul caloric din alimente, pofta de mancare sau metabolismul glucidelor si lipidelor, iar efectul laxativ nu este destul de puternic incat sa modifice absorbtia substantelor nutritive, asa ca nu poate avea nici un efect de ingrasare/slabire.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fumatul dauneaza, da dependenta.

| RaVuL a răspuns:

Slabeste dar tatal meu are 110 kg si fumeaza de la 17 ani si acum are 41 si nimic! in timp ce fuma s-a ingrasat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai ca slabeste dar si reduce pofta de mancare, provoaca dependeta si poate chiar si cancer.

| EaEmma a răspuns:

Reduce pofta de mancare

| FiddleStick a răspuns:

Nu,nu slabesti, doar iti reduce pofta de mancare, in schimb iti slabeste organismul, astfel aparand diferite boli cum ar fi cancerul.

| MissDi a răspuns:

Slabeste.

| marcous a răspuns:

Nici una nici alta. Eu sunt fumator de mai bine de 5 ani de zile si tot ce pot sa-ti spun este ca atunci cand incerci sa te lasi de fumat, iti creste enorm apetitul si pui minim 5kg pe tine.
Dar nu slabesti daca fumezi, asta este o prostie. Eu chiar m-am mai ingrasat fata de acum 5 ani...

| y0nutz3ly a răspuns:

Slabeste...in loc de pofta mare de mancare o sa ai o foarte mare pofta de tigare la 12, 1 noaptea iti vie de o tigare...

| LiviuStefan a răspuns:

Chiar daca o slabi asta nu inseamna ca o sa te apuci de fumat ca sa dai niste kilograme jos. >.<

| Shrek32154 a răspuns:

Niciuna doar iti slabeste plamanii. Am o matusa care este grasa cred ca are 150 kg si un unchi care are draq 50kg

| Dianananahalfpastee a răspuns:

Slăbește. Fundă? puppy dog eyes

| Killer32 a răspuns:

Slabeste dar din pacate fumatu iti distruge si plamanii daca stiai
BAFTA!
Funda? big grin

| gyzzard a răspuns (pentru ana1626):

Studiul citat de articol, e o mare mizerie. Faza cu ingrasatul la cei care se lasa de fumat, e strict legata de comportamentul de inlocuire a fumatului. Primele luni de dupa renuntarea la fumat sunt destul de dificile, asa ca fostii fumatori ori incep sa manance ceva pentru a evita tendinta de a duce tigara la gura (fumatul e o dependenta destul de usoara, fiind data, in special, de obisnuita), ori incep sa evite iesirile in spatii cu fumator, astfel devenind sedentari. Si de aici acea crestere in greutate citata de articol.

| marcous a răspuns (pentru gyzzard):

Foarte corect explicat happy Sugerez autorului intrebarii sa declare raspunsul tau castigatorwinking

| LiiaX3 a răspuns:

As fii auzit ca slabestee.

| AllePufulete a răspuns:

Normal ca slabeste straight face sa nu te apuci...