| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA Am 17 ani, 184 m, 67 kg si tensiunea 130/80. E bine asa sau am hipertensiune? Nu fumez, nu consum alcool si fac gimnastica regulat. Care poate fi cauza si ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Este foarte important ca atunci cand iti masori tensiunea sa nu fi obosit! Daca aceasta valoare a tensiunii ai obtinut-o in momentul in care nu ai facut efort e o valoare normala. Tensiunea diastolica adica valoarea de 80 este foarte putin ridicata ( mai exact este aproape normala) insa nu ai de ce sa iti faci griji. Tensiunea normala este urmatoarea: tensiunea sistolica: intre 120-140 mmHg dar nu mai jos de 120 mmHg si nici mai mare de 140 mmHg; tensiunea diastolica : mai mica de 80 mmHg( uneori chiar si valoarea de 80 o gasesti ca fiind o valoare normala) insa nu mai mica de 70 mmHg. Deci raspunsul la intrebarea ta este urmatorul: nu esti hipertensiv( daca luam in considerare valoarea tensiunii pe care ai indicat-o! ).

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tensiunea este mare pentru varsta ta, dar asigura-te ca ai luat-o corect, adica dupa minim 20 de minute de repaos. Valoarea nu este enorm de mare, dar este potrivita pentru o persoana care are peste 30 de ani. Daca o iei corect si ramane la valorile astea, incearca sa reduci cantitatea de sare din alimentatie. Daca nici asta nu functioneaza, este bine sa te vada medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris ca ai 184 de metrii laughing

| Ripley a răspuns:

Cand ti-ai luat tensiunea, dupa efort sau nu?
efortul o creste, de aceea intreb.

| ItsTurbii a răspuns:

Pe caldura asta la cam aceiasi inaltime si greutate, eu am 15/10. ceva de genul si nu am nimic, eu zic ca e ok, poate difera si de la om la om