| Kevin1975 a întrebat:

Tratamentul pentru hipertensiune se ia pe tot restul vietii? Am 41 de ani si iau de foarte mult timp tratament pentru tensiune si puls. Si vreau sa renunt la ele pentru ca au o multime de efecte secundare.E posibil? Am un stil de viata corect.Sucuri nu consum, nu fumez. Doar alcool mai consum in exces. pulsul l-am avut 80 in lipsa tratamentului iar tensiunea 13 cu 9.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca nu face Dumnezeu o minune si scapi de hipertensiune. 13 nu este mare dar 9 da. Ce inaltime ai si ce greutate?

| Kevin1975 explică (pentru Salontanul):

1.70 si greutatea credeti-ma ca nu o stiu, dar fac sport.Nu sunt in niciun caz supraponderal.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevin1975):

Nu cumva in momentul in care ti se ia tensiunea ai emotii? Esti prea tanar ca sa ai tensiune.

| Kevin1975 explică (pentru Salontanul):

E mostenita, din pacate.

| HTH a răspuns:

Din cunostinta mea limitata, iti spun ca raspunsul este afirmativ. Intreaba pe cineva priceput (competent)!