| Ana7457 a întrebat:

Buna ziua! Am varsta de 38 de ani si recent am descoperit ca am hipertensiune arteriala 150/100, 190/90(am fost chiar la urgenta). Mentionez ca nu fumez, nu mai consum cafea, prefer alimentele nesarate, nu fac sport- dar merg pe jos 1 h, incerc sa combat stresul. Parintii mei, anul trecut ambii au facut infarct, in urma caruia tata a decedat, el fiind si diabetic. Mi-am facut analizele de sange, toate sunt in limitele normale, doar ca prezint o hipocalcemie si anemie.Mama a luat medicamente de hipertensiune de tanara. CE ma sfatuiti sa fac?! Din ce cauza am eu aceste probleme neplacute cu tensiunea?! Va multumesc! Cu deosebita consideratie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Desi aveti un bagaj genetic incarcat cu risc cardiovascular de la parintii dvs, poate ar trebui cercetata si o cauza secundara de hipertensiune (endocrina, renala), avand in vedere varsta dvs.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aceste probleme sunt mostenite, genetice si iti recomand sa iei tratament cardiologic.

| dichi a răspuns:

Va recomand un tratament naturist pentru reglarea tensiunii arteriale. Este vorba de ceai la pretul de 30 de lei care poate fi achizitionat de pe siteul Va recomand preventiv un tratament naturist pentru glanda tiroida cu ceaiuri. Este 30 de lei si poate fi achizitionat de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro/......i-Naturist

| claudia01 a răspuns:

Din pacate aceste probleme se mostenesc genetic, eu te sfatuiesc sa consulti un medic in mod sigur ai nevoie de medicamente. Dieta e buna dar din spusele tale deja nu e suficient.

| Alle15 a răspuns:

Este o problema din nastere, poate, zic si eu.In cel mai rau caz trebuie sa faci un consul in strainatate daca nimeni nu te-a zis de aici din Romania ce ai.Si tataie are probleme cu tensiunea.Este batran si o are 9.Este destul de mica.Poate aparea pe baza de stres(in cazul tau decedarea parintelui)sau ar fi alta problema,daca ai anemie inseamna ca nu ai consumat multe fructe de la primele simptome de anemie(ameteala, si in cel mai rau caz lesin).Nu stiu cum sa te sfatuiesc mai bine decat sa faci ceva in legatura cu boala ta.Daca nu-ti reuseste incearca sa te pastrezi. Poatee este lata problema, semeni cu mama ta. Poate asa iti este sortit sa iei pastile si sa stai prin spitale.Consulta un medic si mai intereseaza-te pe internet despre boala pe care o ai.La chestia cu hipocalcemie nu stiu ce sa zic, dar la anemie sunt sigura ca s-a acumulat pe baza stresului si lipsei de calciu.Eu iti urez insanaosire grabnica si sa te faci bine curand.Te PwP.