| Ayumha a întrebat:

Funda! Am inceput sa tin o cura, ca sa slabesc macar 2 kg pana in iulie, si o colega mi-a spus ca nu este bine sa mananc nimic dupa ora 6, decat sa beau apa si poate un iaurt foarte mic si dregesat... Vroiam sa stiu daca e bine ca nu mananc dupa ora 6. si ce este drept pe mine ma ia foamea mereu la ora 22... si in timpul zilei beau multa apa, mananc multe fructe. si la pranz ori file de pangasius pe gratar cu lamaie. ori o salata de salata verde cu putina branza Hochland. si intre mese 1 baton de fitness. adica mananc decat 2 pe zi. ma rog. Deci e bine cum fac cu mancarea dupa ora 6?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și "dieta" asta cât ai s-o ții?
Învață să mănânci corect și cât mai sănătos ( http://calorii.oneden.com/, pentru a te orienta cu consumul caloric zilnic) și exerciții fizice zilnice care să consume caloriile.
Este adevărat, cina se servește la ora 18.00 h cel mai târziu ora 19.00 h pentru a avea alimentele digerate până la ora de culcare iar metabolismul "este leneș" după orele după-amiezii!
Consumă multe fructe și legume proaspete, lactate și brânzeturi degresate, carne slabă fiară/friptă (dar nu arsă)/înăbușită, ceaiuri depurative, pâine și cereale integrale, miere naturală de albine, etc.
Succes.
Pa, pa.

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Nu e bine sa mananaci dupa ora 6 are dreptate, poti sa mananci doar fructe gen mar si iaurt happy
Funda? big grin

| bambi12313 a răspuns:

Buna poti manca si dupa ora 6 seara o salata, un iaurt, o bucatica de carne pe gratar nu te ingrasa mananca atunci cand simti ca ti-e foame si-n primul rand sa te gandesti mai intai ca trebuie sa te placi tu si dupa sa te placa alti Parerea mea este ca poti manca si dupa ora 6 deoarece sunt multe mancaruri care nu ingrasa :-)

| HD_9182 a răspuns:

Mai bine mananci, dar nu mult, daca nu poti sa te dezhidatezi sau sa iti faci lipse de diferite vitamine, elemente din corp. Acuma nu stiu cate kg ai si cat vrei sa slabesti, dar eu as recomanda sa faci si sport pe langa si sa poti manca sanatos...ca asa daca vrei sa slabesti far sport o sa iese cam rau.

| ana_9377 a răspuns:

Este bine ca nu mananci dupa ora 6 dar las-o mai usor cu manarea in timpul zilei.

| justlove007 a răspuns:

Da dc nu insa sa nu exagerezi ar fi bine sa mananci pana in 21:45 cam asa ceva si chiar daca ti se mai face foame pe la 22 sau 23 e bine sa mananci insa nu prajit sau foarte mult dar un senvish cu painica prajita dar nu foarte crocanta poti manca... eu iti urez succes love struck poate cine stie mai dai cateva kilograme joswinking :*!

| justlove007 a răspuns:

Si app este bine sa manci numai paine prajita daca nu poti renunta de tot la ea si inca un detaliu andwishul sa nu contina salam sau alt gen de mezeluriwinking

| justlove007 a răspuns:

Si ar fi bine sa renunti si la dulciuri, sucuri, guma de mestecat pentru ca baloneaza (guma si sucurile acidulate precum si apa minerala sau sifonul)
winking:*love struck