| SecretKiss a întrebat:

Funda! buna! voi cum rezolvati mai simplu problema asta?happy Densitatea unui corp SCADE prin racire cu 25%. Cum se modifica volumul? (prin termeni fizici si calculehappyhappy ) eu o rezolv dar mie imi ia f. mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| shnako a răspuns:

Logic, densitatea ar trebui sa creasca cand racesti corpul dar in fine.
M = VxD
M=75/100(V2)xD
Rezulta ca VxD=75/100 (V2) x D
Deci V=75/100x(V2) deci (V2) = 4/3 V, deci, in acest caz, volumul creste cu 33, 3%.

| shnako a răspuns:

Olteanu, logic, daca formula masei este densitate x volum, cum pot sa scada si densitatea si volumul si masa sa ramana constanta? E ca si cum tu ti-ai taia si un picior si o mana si te-ai astepta sa fii la fel de greu. Nu de alta, dar masa nu e afectata de temperatura happy

| olteanu1994 a răspuns:

Deci problema e destul de simpla. se stie ca d=m/V din datele problemei rezulta ca d1=125/100d1 prin simplificare d1=5/4d2.
Deci m/v1=5/4*m/v2 se simplifica prin m 1/v1=5v2/4. in final ajungem la v1=4/5v2. Eu zic ca asa se rezolva