| Daniel34 a întrebat:

Astazi la test la fizica am avut o problema de genul:
Daca un corp trece in stare solida, volumul corpului creste. Atunci densitatea : a) creste
b) scade
Argumentati raspunsul.
Eu am ales a) creste si am spus asa : deoarece volumul este direct proportional cu densitatea. Este corect? dau funda!

Răspuns Câştigător
| paulpetrolistu a răspuns:

Nu! total gresit! scade pentru ca densitatea e masa pe volum si daca volumu e mai mare atunci raportul e mai mic

7 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

E total gresit. Densitatea are formula masa supra volum, deci volumul este masa supra densitate. Cum masa corpului este constanta(indiferent de starea de agregare a copului, masa acestuia va fi aceeasi), desnitatea va varia invers proportional cu volumul. Cum volumul corpului creste, densitatea sa scade. Deci, raspunsul corect este b).
Ai facut o eroare grava in rationamentul tau final. Retine: Densitatea este INVERS proportionala cu volumul, NU direct proportionala cum ai zis tu!
Sper ca te-am lamurit, o seara buna iti doresc!

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Daca volumul creste, atunci densitatea scade, deoarece daca ar creste amandoua ar insemna ca si substanta care a trecut in stare solida a crescut, si de unde, cum sa creasca asa dintr-o data?

| King18name a răspuns:

Raspunsul corect e a). creste!

| gabytzu707 a răspuns:

Densitatea este masa supra volum.in urma arderii masa nu creste, dar volumul creste.deci,aceeasi masa se imparte la un volum mai mare, deci densitatea scade. funda?

| Daniel34 explică:

Densitatea *

| Daniel34 explică:

Da. Este gresit. Am intrebat profesoara.

| Ioana6666 a răspuns:

Da, este corect deoarece am avut și eu anul trecut întrebarea aceasta și știu ca asa este!