| jon22 a întrebat:

Ce este mai exact apendicita cronica am cautat pe net dar nu am gasit o explicatie mai clara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adita32 a răspuns:

Inflamatia apendicelui poate evolua in mod cronic de la debutul afectiunii, determinand la un moment dat terenul pentru o criza apendiculara acuta.

Crizele apendiculare acute de scurta durata sau vindecate fara interventie chirurgicala lasa o inflamatie, ce poate fi considerata drept o apendicita cronica secundara unui puseu apendicular acut.

Din punct de vedere anatomo-patologic, leziunile apendicitei cronice sunt variate si nu sunt intotdeauna cantonate la organ. Frecvent apendicele poate fi aderent total sau partial, acoperit de multiple membrane.

Tablou clinic

Frecvent sunt prezente dureri spontane la nivelul fosei iliace drepte, insotite de tulburari dispeptice diverse. Durerea este spontana, la 5-6 ore postprandial, intermitenta sau continua, agravata de digestie sau efort.
Diagnosticul se pune, in cea mai mare parte, pe examenul fizic. Palparea fosei iliace drepte provoaca durere.

Exista puncte descrise clasic, sensibile la palpare:
- McBurney – la unirea treimii laterale cu doua treimi mediale ale liniei care uneste spina iliaca antero-superioara cu ombilicul
- Morris – treimea medie cu cea interna
- Lanz – unirea treimii drepte cu cea mediana a liniei bispinoase

Absenta durerii nu infirma diagnosticul.

Evolutie

In lipsa tratamentului, apendicita cronica poate evolua cu complicatii redutabile pentru pacient.
Evolutia cea mai frecventa este spre acutizare, in special la copii.
Pot fi afectate organe la distanta – ficat, rinichi, tub digestiv.

Tratament
Apendicectomia la rece este indicata in majoritatea cazurilor, in special la copii.