| TPULion a întrebat:

Buna ziua TPU! De o luna tot simt discomfort in partea stanga de jos a abdomenului, dar si in partea dreapta de jos a abdomenului, nu am avut nici un tip de durere, durerea nu se manifesta (cel putin nu in cazul meu), am facut astazi o ecografie abdominala unde s-a rezultat ceva legat de colecist >= colecistita cronica alitiazica (continut : cantitate mare de sludge), doamna doctor mi-a spus ca nu este nimic grav, insa mi-a recomandat sa mananc mai sanatos, ce e drept nu o mai fac. Din ce am cautat pe net, sunt deja situatii in care operatia este deja efectiv clara, insa nu prea am gasit lucruri legate de colecistita cronica alitiazica, am gasit cred ca vreo 2-3 persoane cu asa ceva si nu era ceva grav, insa vreau sa fiu sigur, necesita operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Deci, poti trai fara operatie insa dieta este importanta: fara grasimi si carne de porc, fara prajeli, cu fructe, cereale, legume, sucuri neacidulate, insa cu mare atentie pe care le accepta fierea ta fiindca regimul este in functie de pacient. La unii nu merge: cafea, ridichi rosii, castraveti, seminte de floarea - soarelui, amestecuri de 2 sau mai multe mancaruri sau ingrediente; la altii merg doar o parte din ele. Trebuie sa testezi sa vezi la care nu te doare in locul unde acum ai dureri. Mancarea sa fie putina si deasa, adica sa nu mananci pe saturate fiindca rapid vei simti durere. Ceaiul de sunatoare si anghinare sunt cele mai bune pentru asta, fara zahar. Numai bine!

1 răspuns:
| TPULion explică:

Tocmai am descoperit acum cateva minute ca mama mea (in varsta de 44 de ani) a avut si a acelasi lucru in urma unei ecografii abdominale, exact acelasi lucru (aceleasi mentiuni, totul identic) si nu a tratat cu nimic, nici nu si-a dat seama. Insa se pare ca nu a simtit discomfortul pe care il simt eu, de precizat ca doamna doctor mi-a spus ca stau cam slabut cu fierul si de aceea mi-a recomandat sa mananc mai sanatos, sa fie asta bonusul pentru care simt acest discomfort? Discomfortul nu este zilnic, recent chiar abia il mai simteam, insa astazi a revenit.