| Maryuk해바라기 a întrebat:

Funda! Cine stie cat de eficient este Examenul coproparazitologic? Cine a facut acest examen? Cat de eficient este? Ce alte metode eficiente de a depista virmii..parzitii intestinali ..stiti? Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| clau44 a răspuns:

Nu stiu sa mai existe alt mod de diagnosticare decat cel coproparazitologic, deoarece parazitii adulti (viermii intestinali) se elimina prin materiile fecale si pot fi observati chiar de catre bolnavi, daca se inspecteaza atent materiile fecale. Dupa care analiza trebuie reptata de doua - 3 ori la intervale de o saptamana pentru ouale de parazit, deoarece parazitul nu depune oua in fiecare zi, dar cand sunt depuse trebuie inceput un tratament de urgenta pentru eliminarea oualor parazitare.