| Maryuk해바라기 a întrebat:

Funda! Cine stie cat de eficient este Examenul coproparazitologic? Cat de eficient este? Cine a facut acest examen? Ce alte metode eficiente de a depista virmii..parzitii intestinali ..stiti? Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru acuratetea unei analize de laborator( precum cea coproparazitologica) este mult mai importanta experienta profesionala a celui care o face--- examinatorul trebuie sa fie suficient de experimentat pentru a detecta, cu ajutorul microscopului, chisti de protozoare, oua de hemlinti, trofozoiti, proglote de tenie sau forme adulte de nematode.
Exista situatii in care, desi parazitul este prezent in tubul digestiv, nu se poate stabili prezenta oualelor acestuia prin examenul coproparazitologic. In aceste cazuri prezenta agentului patogen trebuie diagnosticata pe alte cai : analize de sange.

| Maryuk해바라기 explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos pentru raspuns ^^!
Sti cumva cum se numeste analiza de sange..pt asa ceva?
Nu de alta.dar am inceput sa am fobie pe tema asta....si vreau sa dorm linistita. fara gandul ca niste viermi imi mananca corpul crying(((crying

| alessia5158 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Vezi aici pentru cele mai des intalnite parazitoze: http://www.pediatrucluj.ro/2011/07/01/parazitozele-digestive-viremisorii/