| FunkySmile a întrebat:

[FUNDA]Hi. Deci prietena mea are varicela sad. si o are de 10 zile tongue. Ea a iesit din casa si ieri si alalta ieri tongue. Spune ca i s-au uscat bubitele si ca are cojite sad. Faza e ca noi vrem sa iesit totusi prin parc, eu i-am zis ca ar fi mai bine sa stea in casa dar daca nu vrea tongue. Eu cand eram mica am avut si eu varsat de vant sad. Deci :
1. Varsat de vant e acelasi lucru cu varicela sau sunt boli diferite tonguebig grin?
2. Daca am avut o data varsat de vant mai pot sa o mai am sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Varsatul de vant si varicela sunt aceeasi boala.
2. Poti sa ai de doua ori in viata varicela, daca intre cele doua infectari au trecut minim 7 ani si ai imunitatea slaba. De asemenea, daca ai avut varicela si intra in contact cu o persoana contagioasa, poti face zona zoster.

2 răspunsuri:
| Gumã a răspuns:

1.Trebuie sa steee in casa 2 saptamani sau cat ii recomanda doctorul
2.Varicela este acelasi lucru numai cu varsatul de vant
3.Nu mai poti lua boala daca ai avut-o big grin

| ClaTCla a răspuns:

Varsatul de vant este un sinonim pentru varicela...eu zic sa mai astepti putin si mai ales prietena ta,. Sa mai stea in casa pana îi trece de tot, altfel exista posibilitatea sa se agraveze. Nu mai ai cum sa mai iei odata varicelawinking