| SaveTheNature a întrebat:

FUNDA! Stie cineva sa citeasca analize de sange? Mie mi-au iesit urmatoarele valori:
Na-139
K-3, 6
ureea-4.9
creatina-80.
hemoglobina 14.8
troponin(ceva legat de protenina)-negativ.
Care sunt valorile normale a acestora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Valorile normale ale acestor analize variaza de la laborator la laborator, in functie de kitul de reactie folosit. In mod obligatoriu ele trebuie precizate intre paranteze in dreptul fiecarei analize, altfel buletinul de analize este complet inutil.
Sa-ti dau un exemplu: sunt laboratoare la care valorile normale ale ureei sunt intre 20 si 50. La laboratorul la care le-ai facut tu, in mod cert, valorile normale ale ureei sunt altele.
In principiu, analizele par OK (sodiul si potasiul sunt sigur normale, la fel hemoglobina). restul sunt neinterpretabile in absenta valorilor normale standard ale laboratorului.

1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Cred ca ai inversat valorile pentru uree si creatinina. O creatinina de 4, 9 mg/dl si o uree de 80 mg/dl sunt markeri de insuficienta renala (a rinichilor).
http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-renala-acuta
http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-renala-cronica