| Feyenooord666666 a întrebat:

La hemoleucograma:

Largimea distributiei eritrocitare - coeficient variatie (RDW)

a iesit 11.

valori normale:

[11.6 - 14.8]

Ce semnifica asta?

restul au iesit in ordine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am inteles!
Sa stii ca acesta este unul dintre micile "mistere" ale medicinei, deoarece nu se cunosc cauzele exacte ale un RDW scazut, mai ales in cazul in care MCV si VEM sunt normale.
Deoarece nu este o valoare mult sub nivelul de referinta, in mod normal, nu ar trebui sa existe motive mari de ingrijorare, dar in functie de istoricul tau medical si de motivele ori simptomele care te-au trimis la medic in acest caz, medicul tau ti-ar putea cere analize suplimentare, sau pur si simplu ar putea incerca un scurt tratament cu vitamine si minerale.
In general, valorile in afara nivelului de referinta ce nu deoasesc +/- 1 unitate, nu sunt considerate a fi o problema pertinenta, insa repet, depinde mult de istoricul tau medical si daca exista deja boli cronice, precum diabetul, de exemplu. Daca nu ai afectiuni preexistente, dar totusi ai anumite simptome care te-au trimis la medic, este posibil sa ti se ceara analize suplimentare, insa daca nu exista simptome, sau acestea sunt usoare, medicul ar putea opta pentru un regim alimentar usor, o alimentatie variata, bogata in frucre, legume, lactate si carne, o mai mare atentie la odihna si un supliment pe baza de vitamine si minerale.

9 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Am intrebat eu medicul de analiza asta si a zis ca daca nu sunt valori mari, de ex 1 sau 20 atunci nu prea are importanta

| Floridori a răspuns:

Buna!
RDW-ul nu se interpreteaza singur, ci comparativ cu celelalte valori ale hemoleucogramei, sau cel putin impreuna si comparativ cu MCV-ul.
Sa inteleg ca valorile MCV au iesit in limitele normale si doar valoarea RDW este in afara valorilor de referinta?

| Feyenooord666666 explică (pentru Floridori):

Da!

| Feyenooord666666 explică (pentru Floridori):

Corect, acesta a fost si feedback-ul meidcului ca este nesemnificativ.

Multumesc frumos pentru raspuns.

| Floridori a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Cu mare drag!
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Am inteles!
Sa stii ca acesta este unul dintre micile "mistere" ale medicinei, deoarece nu se cunosc cauzele exacte ale un RDW scazut, mai ales in cazul in care MCV si VEM sunt normale.
Deoarece nu este o valoare mult sub nivelul de referinta, in mod normal, nu ar trebui sa existe motive mari de ingrijorare, dar in functie de istoricul tau medical si de motivele ori simptomele care te-au trimis la medic in acest caz, medicul tau ti-ar putea cere analize suplimentare, sau pur si simplu ar putea incerca un scurt tratament cu vitamine si minerale.
In general, valorile in afara nivelului de referinta ce nu deoasesc +/- 1 unitate, nu sunt considerate a fi o problema pertinenta, insa repet, depinde mult de istoricul tau medical si daca exista deja boli cronice, precum diabetul, de exemplu. Daca nu ai afectiuni preexistente, dar totusi ai anumite simptome care te-au trimis la medic, este posibil sa ti se ceara analize suplimentare, insa daca nu exista simptome, sau acestea sunt usoare, medicul ar putea opta pentru un regim alimentar usor, o alimentatie variata, bogata in frucre, legume, lactate si carne, o mai mare atentie la odihna si un supliment pe baza de vitamine si minerale.

| Feyenooord666666 explică:

Cine nu stie?

Daca nu stii nene nu raspunde. happy

Voi merge la medic, dar voiam sa stiu doar...

N-am dat cu parul.

| doctorandus a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Pe analizele din Olanda apare H pentru valori prea ridicate si L pentru valori prea reduse.