| anonim_4396 a întrebat:

Funda!
Sunt un băiat adolescent de 16 ani, care trece în clasa a10-a... Problema este că îmi apar multe coșuri pe față (nas, bărbie, frunte).Din ce cauză? Ce rețetă naturală îmi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adeadeliina a răspuns:

E normal, asta e varsta, si eu am avut acnee pe toata fata, chiar de la 13 ani, acum chiar mi-a mai trecut, aproape de tot (am 18 ani), pai trebuie sa mai reduci din dulciuri, lapte, produse de patiserie, fast food, sucuri acidulate (in general sa mananci mai sanatos) sa bei foarte multa apa, sa fii activ, faci exercitii (chiar functioneaza, nu te astepta sa stai toata ziua la tv in pat si sa iti treaca) si pentru fata folosesc dimineata si seara gelul Sebium de la Bioderma si crema Effaclar Duo seara, e cam scumpa dar e buna. Sa folosesti si o crema hidratanta ziua. Si nu in ultimul rând, evita sa iti atingi fata cu mainile, sa storci cosurile daca nu stii cum (mare greseala, crede-ma, daca faci asta se extinde zona, se inflameaza si iti apar mai multe, si risti sa ramai cu cicatrici mai tarziu) si sa ai rabdare, cosurile apar si de la stres, depresie, emotii. Eu zic ca daca respecti astea iti trec. Succes!

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sex natural. Bea multa apa plata, nu mai minca chipsuri si alte porcarii.

| Clorox a răspuns:

Nu-i nicio reteta naturala pentru chestia asta, esti in pubertate, si eu acum vreo 5 ani aveam cosuri pe fata, trece de la sine, daca nu-ti plac da-te cu fond de ten dar ma cam indoiesc ca ai face asta. Stai cu ei, nu e nimic de ras, e ceva normal.

| HadesSs a răspuns:

Esti la pubertate, e o chestie de hormoni, ca tratament natural iti recomand otetul nefiltrat de mere e foarte bun pentru cosuri si sex mai des daca ai ocazia.

| Chernobyl a răspuns:

Cosurile sunt din cauza pubertatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Vassii a răspuns:

Poată să-ți iasă deoarece nu te speli pe față dimineața sau chiar de la praf. Îți recomand ca în fiecare dimineață să te speli pe față cu un săpun care îl folosești doar pentru față. Încearcă să nu mai pui mâna murdară pe față, asta ar fi cauzele care îți ies coșuri pe față.

| Miur a răspuns:

Http://www.thejerusalemgiftshop.com/......a-gel.html Eu am folosit crema asta si functioneaza foarte bine. In fiecare seara ma dau cu ea si dimineata ma spal pe fata. Eu am ten uleios.

| Marceltst a răspuns:

Pai sa fiu sincer, singura reteta natruala ar fi o partida de sex. Asta recomanda multi. Dar la varsta asta e normal sa iti iasa cosuri de la pubertate. Eu am 16 ani si nu prea am cosuri. Dar sa ai grija sa nu se imulteasca foarte mult. Mai bine previ chestia asta si mergi la farmacie pentru o crema s-au ceva. Asta daca nuvrei ca in viitor sa ai gauri in fata de la ele. Sper ca te-am ajutat.

| MasterLegend a răspuns:

Pai sunt cateva metode naturale:
-Castravete:Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţa
-Ulei de arbore de ceai:Uleiul extras din această plantă are efecte puternice atunci când este aplicat direct pe coşuri.
-Ghimbir:
-Mere cu miere:Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.
Otet cu sare:Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.
Ceai de mentabig grinacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.
Eu ti-am dat doar cateva, in rest poti incerca sa nu te mai bazii la cosuri, pentru a evita inmultirea!