| AndraAlexaLove a întrebat:

Buna!hee hee Am 13 ani, si am o problema: Pe fata tot imi apar cosuri si pe nas si putin pe frunte am puncte negre! Mi s-a mai spus ca sunt din cauza pubertatii, insa cu ce imi recomandati sa imi dau pe fata si ce sa fac? Mersi anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Da, sunt din cauza pubertatii. Vei avea cosuri pana pe la maxim 22 de ani. Foloseste niste produse pentru demachiere bune (Gerovital, Eucerin, Clean&Clear) si foloseste-le in fiecare dimineata si seara. Este indicat sa folosesti o crema anti-acnee, deoarece le usuca. Ti-o recomand pe cea de la Gerovital sau poti folosi si altceva din farmacii. Nu te da cu fond de ten sau pudra (macar in perioadele in care iti apar mai multe cosuri) deoarece usuca prea tare tenul, iar un ten mereu uscat duce la aparitia ridurilor mai tarziu. Este de preferat sa folosesti o crema coloranta sau un corector. Nu iti stoarce cosurile deoarece vor ramane urme, semne sau pete rosii. Poti folosi gelul de aloe vera pentru cosuri. Cel mai indicat ar fi sa mergi la un dermatolog ca sa-ti recomande ceva pentru tenul tau. Daca vrei solutii naturiste, intra pe: http://sanatate.acasa.ro/......e-865.html
Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| parishiltonbia a răspuns:

Exista la diferite firme ca de exemplu avon, oriflame, LR si altele creme pentru cosuri si puncte negre. Stai linistita! E normal!

| KarinaD a răspuns:

Mi-am comandat de la Avon, din catalogul din Decembrie o solutie si costa vreo 17-18 lei thinking Adevarat, e cam putina dar aveam azi cosuri pe frunte si m-am dat cu solutia aia si mi-au mai ramas doar 2-3 si alea, aproape nu se mai vad. Solutia se numeste : Clearskin professional

| xCaTgIrLx a răspuns:

Buna! Da stiu prin ce treci.Si mie mi s-a intamplat acum cateva luni.De exemplu poti sa iti iei o crema de fata pentru cosuri speciala iar alta pentru puncte negre tot speciala eu asa am facut si de fiecare data m-am dat si inca ma dau ca sa nu mai imi apara
P.S. sa nu te dai cu crema de cosuri sau de puncte negre mult sa te dai potrivit daca dai cu prea multa crema nu o sa iti intre in piele bine:*sper ca te-am ajutathee hee

| caly11 a răspuns:

Hai sa-ti spun eu.dac vrei sa scapi de ele du-te la un dermatolog sa esti rezolvata, pentru ca degeaba te duci la farmacie la cat habar au farmacistele de acolo despre ce sa-ti dea e egal cu cat stiu eu, si cel mai probabil o sa-ti dea o crema care nu te va ajuta
DECI du-te la dermatolog NOROC

| Mayyaa a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi la un dermatolog, cosurile pot ascunde chisturi ovariene si altele...pana atunci efectul Zineryt'ul este destul de rapid

| NegruTIt a răspuns:

Poi si eu am 13 ani dar au inceput sa imi dispara...in martie fac 14, Eu zic sa te duci la farmacie ca sa iti dea cv pentru pielea ta, eu asa am facut.Mai vb papa.

| bianca_5778 a răspuns:

Da ...Mereu apar cosuri cand sunte-ti mari! Eu am 9 in martie fac 10.De aceea ar trebui sa faci asa: "Ai crema de calbenele? Date cu ele si incearca sa iti ingrijesti fata ca un om mare! Si eu am o prietena, care are cosuri pe fata si nu mi se pare frumos dar, mi-a spus ca isi ingrijeste fata! Ai si tu grija de fata ta...Ingriseste-ti fata ca un om mere!" Mult noroc thumbs up