| compcris00 a întrebat:

Funda.Tigarile electonice care cu ulei provoaca ceva daunator sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Raspunsul pe scurt este da. Motivul tehnic este ca rezistenta se incinge prea puternic si provoaca pe langa evaporarea lichidului si o serie de alte reactii care duc la formarea unor substante periculoase pentru corp care in timp se aduna si pot face prapad.

Poti sa citesti mai mult aici :

http://www.descopera.ro/......le-clasice

2 răspunsuri:
| cocosteluta a răspuns:

Din cate stiu eu da, dar nu sunt chiar atat de multe daune ca la tigarile cu tutun.

| AnonimAnonimGirl a răspuns:

Din cauza faptului că aceste produse nu conţin tutun, ţigările electronice nu sunt considerate dispozitive medicale, motiv pentru care experţii din domeniul sănătăţii cer autorităţilor să impună anumite criterii după care acestea pot fi comercializate.

„Aceste dispozitive ar putea salva vieţile a milioane de fumători care doresc să renunţe la acest viciu. Problema este că ţigările electronice nu conţin reglementări clare în ceea ce priveşte depozitarea lor şi modul corect în care trebuie curăţate şi în care se poate înlocui nicotina", a spus prof. John Britton, de la Royal College of Physicians Tobacco Advisory Group.

Profesorul a mai precizat că aceste dispozitive nu ar trebui considerate o terapie sigură de renunţare la dependenţa de tutun. „Tratamentele folosite în cazul fumătorilor care vor să renunţe la acest viciu îndeplinesc anumite standarde farmaceutice. Aceste tratamente au fost supuse unor teste extrem de riguroase înainte de a fi lansate pe piaţă. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre ţigările electronice, mai ales că nu sunt cunoscute de către consumator toate substanţele existente în lichidul pe care şi-l pune în dispozitiv", avertizează expertul.