| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! Vreau sa slabesc peste vara. Cum pot s-o fac fara sa-si deie seama parintii ca vreau sa slabesc?(adica fara regim fructe si legume manac oricum big grin )Rezultatul oricum va fi vizibil... Deci ce asi putea face? (Inot doar in august. Rolele ma jeneaza si skate-ul s-a stricat ). Deci cam cat timp ceva alergari sau mers pe bicicleta. As dori sa stiu timpul si rezultatele happy. Si scuze daca am gresit categoria, dar unde o puteam pune laughing?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc ca poate nu ai cine stie ce rezistenta la alergat. Am gasit de curand un program care te ajuta sa-ti cresti rezistenta (si implicit sa slabesti):
http://www.ziaruldesport.ro/articol_3029_zds_pg_0.htm

Iti mai recomand sa sari coarda. Jumatate de ora de sarit coarda pe zi arde circa 500 de calori. Si lucreza multi muschi (sunt o multime de articole depre beneficiile saritului cu coarda daca mai vrei sa stii ceva).
P.S: Nu uita de incalzire.

10 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Pai fa cat mai multa miscare,de orice fel si mananca,iaurturi,cereale,fructe si legume de sezon, bronza, carne dar ai grija sa nu fie prajita in ulei(poti sa ii spui mamei tale ca iti e rau de la ulei daca te intreaba de ce nu o mai vrei in ulei), poti manca si mancare gatita in caz ca mama ta nu gateste prea gras si daca gateste gras si nu ai incotro fa mai multa miscare in ziua resptectiva. Evita dulciurile, poti manca inghetata dar nu in catitati foarte mari.

| FaraIdeiDeNume explică (pentru afrodita3333):

Mersi de raspuns. Dar, cam cat timp miscare, ar trebui sa-mi rezerv timp pentru asta laughing deci cam cat timp? ( ore pe zi ).

| afrodita3333 a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Freo 20 de minute e bine mai ales daca nu ai mai facut sport pana acum.In cateva sptamani vei observa mici schimbari precum tonifierea muschilor bratelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai gresit categoria, pentru ca la urma urmei slabitul prea rapid iti distruge sanatatea...
alearga 20 de minute pe zi, si asta ca sa nu fiu prea dura cu tine, bicicleta la greu...dar vezi ce faci pe caldura asta sa nu ti se faca rau
poti face si abdomene si doua minute de bicicleta(acum ma refer la exercitiul acela cu picioarele) in pat in fiecare seara
nu bea nimic acidulat si bea foarte multa apa
daca limitezi si dulciurile va fi perfect
in 2 luni ai timp sa slabesti, te opresti cand crezi...de fapt daca te opresti ai grija sa te mentii, risti sa te ingrasi la loc daca iti reiei regimul veghi
nu e vorba aici de o dieta, ci de un stil de viata.
bafta!

| Elena593 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu am bicicleta, alerg mai mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena593):

Ma gandesc ca poate nu ai cine stie ce rezistenta la alergat. Am gasit de curand un program care te ajuta sa-ti cresti rezistenta (si implicit sa slabesti):
http://www.ziaruldesport.ro/articol_3029_zds_pg_0.htm

Iti mai recomand sa sari coarda. Jumatate de ora de sarit coarda pe zi arde circa 500 de calori. Si lucreza multi muschi (sunt o multime de articole depre beneficiile saritului cu coarda daca mai vrei sa stii ceva).
P.S: Nu uita de incalzire.

| i86e2 a răspuns:

Intotdeauna ideea de baza cu slabitul e sa mananci mai putin si sa faci mai mult sport. Recomand alergatul, cat poti, ca daca-ti zic sa alergi o ora, poate nu poti atata.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1) Bea 8-10 pahare de apa zilnic – te ajuta sa iti cureti organismul de impuritati si grasimi. De asemenea poti inlocui cateva pahare de apa cu ceai verde sau alte tipuri de ceai.
2) Imparte mesele in 5-6 portii mai mici pe zi – asa metabilismul tau se va inteti si nu iti va mai fi foame intre mese.
3) Mareste cantitatea de fructe si legume pe care le consumi – sunt pline de vitamine.
4) Micsoreaza cantitatea de grasime – rezuma-te la cel mult 20 de grame pe zi.
5) Fa 30 de minute de miscare in fiecare zi – fa o plimbare, practica un sport sau iesi cu copiii. Mentine-te in miscare.
6) Gaseste-ti un hobby – apuca-te de tricotat sau pictat pentru ati mentine mainile ocupate.
7) Nu manca snack-uri seara tarziu – incearca sa nu mananci nimic cu cel putin 2 ore inainte de culcare.
8) Asculta-ti organismul – iti va spune cand e satul, cand ii e foame, cand e stresat sau obosit. Invata care sunt semnalele si asculta ce iti spune propriul corp.
9) Creste cantitatea de fibre – consuma cereale integrale si paine.
10) Curata si detoxifica – se poate ca acest sfat sa fie cel mai important. Scapa de toxinele daunatoare si de chimicale, pentru ca organismul tau sa functioneze in mod normal.

| MeeeDyana a răspuns:

Pai,trebuie sa faci miscare si mai este ceva ce trebuie sa faci, un regim [ ma rog, ceva de genul ] :

Fiecare bucata de mancare trebuie mestecata de minim 13 ori, foarte incet, deoarece asa creierul intelege ca mananci mai mult si nu mai mananci.Eu am slabit 1 kilogram cu dieta asta in putin timp si inca mai practic dieta.

Sper ca te-am ajutat!

| deejaydiablo a răspuns:

Http://mercador.ro/......Dg9B0.html vezi aici:D eu am reusit sa slabesc in scurt timp si nici nu sunt scumpe;)

| FaraIdeiDeNume explică (pentru deejaydiablo):

Mersi, dar parintii o sa-si deie seama foarte usor avand in vedere ca sunt minora deci trebuie buletinul lor cred.