| Alexa_4667 a întrebat:

m-ati ajutat pana acum, sunt sigura ca voi afla si acum raspuns la intrebarea mea. Am inaltimea de 165cm si 60 kg. Am picioare foarte frumoase, dar problema mea cea mai mare este burtica! Spuneti-mi niste alimente pe care le-as putea manca fara a ma ingrasa, eu vreau neaparat sa slabesc 10 kg. Am vazut un regim pe net dar mi s-a parut ciudat deoarece nu aveam voie fructe si mai multe legume timp de 2 luni( in schimb puteam manca mezeluri cate vroiam si orice fel de carne). Fac sport in fiecare seara( aproximativ o ora) dar rezultate s-au vazut mai mult la picioare. Fac abdomene cam 60, dar vreau si alte exercitii care m-ar putea ajuta. As vrea sa-mi spuneti si regim daca e nevoie, dar tineti cont ca invat dupamiaza( nu sunt acasa de la 11 pana la 7). Nu tin sa slabesc in 4-5 zile, dar rezultatele sa se vada cam intr-o luna. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dianné a răspuns:

Buna Alexa! Continua cu sportul, o ora pe seara ai zis, 60 de abdomene,este excelent! Doar la alimentatie trebuie sa 'lucrezi'.Iti spun din propria-mi experienta, nu te lua dupa regimurile de pe net! Nu dau nici un rezultat bun. Mananca sanatos, 3 mese pe zi, mic-dejun, pranz si cina. Nu lua masa dupa ora 21! Mananca usor,lactate,nu iaurturi cu fructe si alti coloranti. Legume verzi de tot felul din abundenta,salate de fructe sau de legume,ai voie sa consumi carne de pui,vita si peste. Le prepari fierte sau pe gratar,cu ulei de masline,paine foarte putina, integrala. Nu tine acest regim mai mult decat trebuie. Mananca fructe proaspete, fara dulciuri sau alte chimicale. Succes! kiss

2 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Buna. Pe langa ce a zis... yous mai sus legat de dietele de pe net si mancatul sanatos, as mai adauga ca stratul adipos nu dispare decat cu o dieta sanatoasa si exercitii de tip cardio: alergare, bicicleta, sarit coarda samd. Sunt exercitii care iti accelereaza pulsul si in consecinta iti accelereaza si metabolismul care va consuma din energia stocata (grasimea). Bottom line, daca reusesti sa transpiri 10 min pe zi si faci zilnic asta, vei vedea rezultatele in 30 de zile.

| FructeBirou a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa combini sportul cu o alimentatie sanatoasa. Atentie, prin alimentatie sanatoasa ma refer un consum ponderat din toate, chiar si fructe (400 de kg pe zi).