| anonim_4396 a întrebat:

FUNDAAA!
1. Puteti sa imi spuneti ce alimente trebuie sa consum, avand in vedere ca sunt fata, am 14 ani si o nevoie de 2113 calorii pe zi?
2. Ce alimente ar trebui sa nu lipseasca din aimentatia zilnica? De ce?
3. Puteti sa imi spuneti ce alimente sa consum pentru a combate parul degradat si cosurile?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La varsta ta poti consuma practic orice, daca nu ai vreo restrictie datorata vreunei afectiuni.Importante sunt fructele si legumele cat mai apropiate de stadiul natural.Acestea nu trebuie sa lipseasca, dar ceea ce nu prea e luat in seama, este ca fructele trebuie consumate cu 3-4 ore inainte sau dupa masa,pentru a evita fermentarea. Evita produsele tip fast-food,care sunt suprasaturate de grasimi,bauturile carbogazoase,cartofii prajiti in ulei, fripturile in grasime, pastele fainoase in exces, sosurile pe baza de faina, ori painea alba.Mananca salate, pui, vita, curcan, peste.Preparatele pot fi mai mult innabusite.aromele instant pentru condimentare constituie un mare pericol pentru organism.

| strengaritzza a răspuns:

1.Cosuma carne de vita si pui zilnic. Dar prajite, la gratar s-au in cuptor.
2.Pai din alimentatia oricarei persoane ar trebui sa nu lipseasca, branzeturile, laptele legume si fructele.
3.Peste, oua si fasole. Astea sunt 3 alimente hranitoare pentru organism. Stafidele mai sunt bune pentr problemele tale. Cereale integrale, sunt toate bogate in fier si dezvolta structura firului de par.

Funda!