| Mirela454 a întrebat:

Imi puteti spune cam ce fel de sport sa fac ca sa ard cele mai multe calorii intr-un timp cat de cat rapid (as vrea sa slabesc in special la coapse)? si cam ce alimente ar trebui sa consum avand in vedere ca sunt copil. Sunt supraponderala si nu vreau ca in timp sa ajung foarte grasa... O sa renunt si la dulcurile care ma ingrasau, dar cam care ar fi alimentele care ar trebui sa le consum intr-o zi obisnuita ca sa mai ard din calorii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KM3 a răspuns:

Pentru arderea caloriilor consider ca inotul este cel mai potrivit,deoarece acesta pune in miscare tot corpul. Legat de alimente,e bine ca renunti la dulciuri, dar ar fi de preferabil sa renunti si la bauturile carbogazoase, chip-suri(in caz ca consumai inainte). Sa nu mananc prajit in ulei, pe cat posibil, si sa mananci de exemplu mai multe fructe si legume.Nici cu ele sa nu exagerezi mancandu-le in cantitati exagerate, pentru ca atunci ar echivala numarul de calorii cu ciocolata(numarul de calorii al ciocolatei). Tine regimul regulat, adica nu manca neregulat.Ex:intr-o zi mananci la 9 dimineata micul dejun, a doua zi la 11.NU TE INFOMETA! Iti mai dau un link care s-ar putea sa te ajute:
http://www.kfetele.ro/......_5345.html
Sper sa reusesti sa duci pana la capat ce ti-ai propus.O zi buna!

4 răspunsuri:
| Garielu a răspuns:

Crosul,inotul si la sala!

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Box sau lupte arzi cele mai multe calorii

| iulia1319 a răspuns:

Buna. Și eu am avut aceeasi problema și m a ajutat foarte mult dansul, dar am renuntat la sucuri si prajeli(nu puteam renunta la dulciuri laughing ). Succeshappy