| 4Cooled a întrebat:

Ce alimente ar trebui sa consum sa ard mai multe calorii? Daca se poate fara suplimente.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Alimentele nu ard calori,asa ceva este ceva imposibil, e ca daca ai spune ce benzina sa pun in rezervor care sa goleasca reervorul, nu are sens, ce alimente au nevoie de mai multa enegie prin digestie

1, proteinele =carnea de pui, porc, vita, oua fierte =20%-30% din calori se ard in timpul digestei
2, carbo = fructe, legume 10%-15% din calori se ard in timpul digestei
3, grasimi =2% din calori se ard in timpul digestei

fibrele nu se pot asimilia de catre organism asa ca fibrele sunt foarte bune pentru slabit, poti consuma in cantitati mari ca nu te poti ingrasa, nu prea ai din ce

Alimente bogate in fibre insolubile:

cele mai multe cereale integrale,
varza,
sfecla,
morcovi,
varza de Bruxelles,
napi,
conopida,
mere (coaja).
Alimente bogate in fibre solubile:

tarate de ovaz,
fulgi de ovaz,
fasole,
mazare,
tarate de orez,
orz,
citrice,
capsuni,
mere (pulpa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele necesita o energie mai mare pentru procesare decat lipidele si glucidele, deci daca incluzi mai multe proteine (~30%) in alimentatia ta, atunci cel mai probabil vei vedea imbunatatiri. De asemenea, fibrele (din seminte, legume si fructe) sunt foarte bune pentru ca iti dau senzatie de plenitudine, dar nu au calorii mai deloc pentru ca noi nu avem enzimele digestive necesare pentru a extrage energie din ele (de asta poti spune ca daca mananci salata, consumi mai mult decat ingerezi, desi nu e atat de corect). Cafeaua ajuta (nu consumata in exces, dar o ceasca zilnic nu strica, chiar e indicata), la fel, daca nu iti place cafeaua, ceaiurile verde si oolong au acelasi efect, apa mai rece e buna pentru ca te simti plin de la ea, consumi energie ca sa o incalzesti si s-a demonstrat ca iti creste temporar metabolismul dupa ce bei (vreo 0, 5L), se pare ca si alimentele iuti ar creste usor metabolismul. Ce mai e important pentru a slabi e sa faci sport, desi alimentatia (din punctul de vedere al deficitului caloric, mereu sa mananci mai putin decat ai consumat, e matematica simpla) e cea mai importanta cand vine vorba de slabit, si sa dormi bine si constant. Succes

| Nonolita a răspuns:

Adica... sa consumi mai putin orice. Nu exista alimente care ard caloriile. Asta e un mit publicitar.

| IonutPetre12 a răspuns:

Eu stiu ca apa rece ajuta.Adica consumi mai mult ca sa o digeri decat iei de la ea.Nu stiu daca e adevarat.

| RAY a răspuns (pentru IonutPetre12):

Ce sa iei de la apa? apa are zero calori si nu are legatura cu digestia

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

Merele;
Caisele;
Ananas;
Portocale;
Capsune;
Zmeura;
Fragi;
Porumbe;
Lamaie;
Visine;
Grapefruit;
Prune;