| Eliene a întrebat:

FUNDAAA!
Buna! Cum scap de unghiile incarnate de la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TsSoFoOLiTa a răspuns:

Unghia incarnata reprezinta o boala des intalnita si foarte dureroasa, care se manifesta la marginea unghiei degetului mare de la un singur picior sau de la ambele picioare.
CAUZE SI MANIFESTARI
Cea mai frecventa cauza o reprezinta microtraumele repetate, cum ar o fi presiune excesiva a incaltamintei. Pielea care inconjoara unghia se inflameaza, se infecteaza, creste deasupra unghiei, iar aceasta ajunge sa fie "ingropata�" in carnea inflamata. Denumirea insasi de "unghie incarnata" provoaca un echivoc pentru ca boala nu este a unghiei, ci a tesutului, a carnii care o inconjoara.
CUM LE TRATAM?
Mai intai trebuie eliminata cauza care a determinat aceasta inflamatie, purtand incaltaminte comoda, mai larga, din piele naturala. In fiecare zi, zona inflamata trebuie dezinfectata utilizand un pansament steril ce va fi introdus intre carne si unghie pentru a elimina reziduurile de puroi si a reduce contrastul dintre unghie si carne. Nu este niciodata necesar, ci dimpotriva, cateodata chiar daunator, sa taiati coltul unghiei incarnate. In acest mod, nu faceti decat sa agravati situatia, pentru ca unghia tinde sa se incarneze mai sus. Este important sa faceti in asa fel incat unghia sa creasca cat mai departe de carne.
ALTE OPTIUNI
Incercati sa vedeti care dintre urmatoarele remedii va pot fi de folos:
INMUIATI PIELEA din jurul unghiei facand des bai caldute cu apa si bicarbonat; puteti adauga in apa si 2-3 picaturi de ulei esential de menta
piperita sau eucalipt.
STERGETI FOARTE BINE PICIOARELE, tamponati bine degetele, cu un servet curat, nu lasati niciodata pielea umeda pentru ca este mediu prielnic multiplicarii bacteriilor si infectiilor.
INTRODUCETI INTRE UNGHIE si carnea inflamata putin pansament imbibat in apa oxigenata, iod (daca nu aveti alergie) sau un dezinfectant din farmacie.
PREPARATI O CREMA dintr-o lingura de ulei de masline, 1 catel de usturoi si 15 picaturi de Tea Tree (Arborele de Ceai) - acesta este un bun dezinfectant, antimicotic, cicatrizant. Peste o foaie de varza (de culoare verde inchis), treceti un facalet sau o sticla pentru a-i inmuia nervurile, puneti putina argila (o lingura de praf de argila cu cateva picaturi de apa), infasurati-va piciorul si stati asa toata noaptea (argila si varza sunt cele mai bune antiinflamatoare naturale).
APLICATI DIRECT PE DEGET miez de paine amestecat cu unt, infasurati degetul si tineti toata noaptea. Acest procedeu diminueaza inflamatia.
LASATI PICIOARELE LIBERE cat mai des posibil, evitand umiditatea. Vara purtati incaltaminte decupata. Tratamentul este de lunga durata pana la vindecare completa. In cazul in care infectia persista, riscurile sunt mari - consultati un medic dermatolog sau un chirurg!

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul clasic este chirurgical. Mai nou exista si metoda 3TO spange. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......3to-spange

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Of,de asta sufar si eu chiar acum sper sa ma vindec! Acelasi lucru ti-l doresc si tie.Intra pe profilul meu si uita-te te rog la intrebarile mele recente, ca despre asta am intrebat.In prezent imi fac cu mama pansament o data pe zi cu levomicol o solutie si cu bandaj adica pansament infasurat degetul si sper sa treaca.Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa iti prescrie un tratament obligatoriu.

| Zabbyel a răspuns:

Printr-o operatie simpla.

| Rockerul23 a răspuns:

Woo,cum ai reusit?
Pai, incerci sa tai colturile incarnate si dupa le scoti.

| TsSoFoOLiTa a răspuns (pentru Rockerul23):

Nu trebuie sa reuseasca. Asa i`a crescut unghia. Si colturile le scoti degeaba. Ca iti cresc altele intr-o saptamana, maxim 2. Si eu am patit. Dar eu m`am operat.batting eyelashes.

| Rockerul23 a răspuns (pentru TsSoFoOLiTa):

Ciudat.
Eu nu am avut nevoie sa ma operez.
Asa am procedat si am scapat big grin

| anyhylator a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa te duci sa te operezi. Mie imi cresteau la degetul mare in partea dinspre celelalte degete. Pana acum m-am operat de 4 ori (la ambele picioare) si tot am probleme, imi cresc in continuare in deget.

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Este o pilă de unghii cu 4 fete care este specială pentru suprafața unghiei.
E cam 25 lei.
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| utb865 a răspuns:

Buna eu dimineata m-am dat cu putina aghiasma iar a doua zi stateam si ma scobeam la unghie si mi-am scos coltul. Serios aghiasma si credinta crede-ma eu aveam 2 ani de cand am stat cu unghia asa acu mai am putina infectie dar o sa imi treaca.

| TomaSorina977 a răspuns:

Buna! am avut si eu aceeasi problema ca tine si am scapat foarte usor! .1.Seara inainte de culcare sti ca la farmacii au pansamente sterile...te duci si iei.tai bucatica micuta de pansament si pui pe ea niste BETDINA si cu ajutorul unei pile/unei forfecute iti bagi acea bucatica de pansament sub unghie exct in ace colt unde ai pricina.a doua zi dupa-amiaza iti scoti pansamentul si usor cu ajutorul cuiva iti tai cotul/daca nu poate nimeni te duci lla pedichiura.Dar ai grija SA SCOTI TOT COLTUL! apoi te pansezi ca sa nu iei contact cu aerul si porti sosete! crede-ma ca functioneaza eu am urmat tratamentul acum 2 saptamani si acum nici nu se mai vede ca as fi avut ceva acolo!
Sper ca ti-am fost de ajutor! FUNDA?

| TomaSorina977 a răspuns:

Apropo uite id meu poate mai vb sa vad cum te simti!

| Ghiga_CosminGabriel_1998 a răspuns:

Am avut si eu asa, eu am fost la doctor, mi-a facut anestezie in locul corespunzator si mi-a taiat partea accea din unghie, a durut dar, a fost mai bine...