| Messyhair a întrebat:

Fundita! La voi a functionat Retin A? Eu am auzit de aceasta crema si as vrea sa mi-o cumpar.
Tin sa spun ca nu-mi apar cosuri multe, insa imi apar mari, pline cu puroi care ulterior se transforma in semne.Am si tenul foarte gras btw.
Deci voi ce ziceti? Credeti ca ar functiona.
Eu acum urmez un tratament cu Zynerit si Unidox si nu prea da rezultate.(am 2 luni de cand folosesc acest tratament).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Eu nu am folosit, dar cunosc persoane care au avut probleme mai mari dupa folosirea ei, daca citesti ce scrie acolo o sa vezi ce efecte poate avea http://www.efarma.ro/products.php?id=967
Acneea poate avea diverse cauze. Tu iei antibiotice, dar daca nu e o infectie e normal sa nu aiba efect. Pot sa-ti recomand produse naturale dar am nevoie de mai multe detalii. (id dpocaznoi)

| Vali87 a răspuns:

Buna Messyhair, in legatura cu retin a ( eu sunt cel cu peelingurile :d) vezi ca si eu am folosit-o trei luni si a fost destul de grea perioada in sensul ca ma iritam, m-am si ars si totodata cand stateam la soare 3 4 5 minute intr-o statie de autobuz ma deranja, asa ca ai GRIJAAA CU EA. Eu am fost la dermatolog si mi-a zis sa continui cu ea sa ma dau dar sincer nu prea mai am curajul mai ales ca vin martie aprilie vin caldurile si te poti arde BARBAR si nu exagerez. Eu zic sa te duci la medic si sa il intrebi ce este potrivit pentru tine. Mie de ex mi-a dat sa iau vit a si e trei luni. Stiu ca atunci cand am avut o acnee mai severa mi s-a dat doxiciclina. Acum depinde de la caz la caz. Banuiesc ca daca iei unidox tratamentul este de la medic nu? in orice caz du-te la medic dar stiu ca de regula se cheama la control, pe tine nu te-a chemat? Pe mine m-a chemat de vreo 4 5 ori pe parcursul a 6 luni. Si tin sa precizez ca tratamentul a fost cat de cat bun. Acum ma confrunt cu semne, pori dilatati si pct negre si ma dispera.Vezi ca creme bune pentru acnee mai sunt skinoren cu care am inceput eu sa ma dau dar am auzit ca la unii da rez la altii nu, si cica ar fi bun si pentru exces de sebum si pentru semne le albeste, sunt 2 - crema si gel, gelul e mai putin agresiv. Mai este Brevoxyl pentru acneea usoara. Isotrexin tot asa se spune ca e bun si pentru pete rosii dar e posibil sa fie agresiv ca e pe baza de retinoizi ca si retin a. Pentru semne mai sunt Glyco a, boreade 12 - l-am folosit eu 2 luni aproape dar mi-a zis medicul sa nu il mai folosesc ca cica nu e bun, am vz pe alte forumuri ca la altii a dat rezultate, acum nu stiu. Si mai e e crema Glycon pe baza de acid glycolic facut de un medic roman. O iei numai de pe site.
Ce te sfatuiec du-te la medic din nou sau la altul si incearca sa fii consecventa. Un tratament dureaza cel putin 4 5 6 luni dupa care trebuie sa tratezi semnele ramase.
In orice caz, dc te duci la medic si in cazul in care iti recomanda retin a, isotrexin, glyco a, glycon. boreade 12, (toate sunt fotosensibilizante desi eu cu boreade 12 nu am avut prb) la inceput te dai o data la 2 3 seri ( mai ales la retin a) intr-un strat subtire subtire si eviti ochii si zonele de langa nas FOARTE IMPORTANT te dai searta, si la o ora te dai cu o crema hidratanta recomandabil Clean AC, de la Avene, e scumpa rau 50 RON 40 grame si dimineata NEAPARAT NEAPARAT crema de protectie 40 50 factor de protectie si una sa nu fie grasa ( am auzit ca cica bune ar fi Uriage fluid 50, Photoderm Mat 50, si mai e unu de la Avene tot asa fluid) astea cica nu ar fi grase nu stiu ca nu le-am incercat, probabil o sa imi iau si eu una ca vin caldurile. Oricum cu retin a sau isotrexin trebuie sa ai rabdare acum depinde de pete, eu unu am unele destul de vechi si m-am dat trei luni cu retin a si nimic, o data la 2 seri. Cel mai bine DU-TE LA DERMATOLOG si fii consecventa.
in legatura cu peelingurile am vazut pe un forum ca era o tipa care a fc asa ceva cu 100 Ron sedinta 4 5 sedinte nu mai stiu exact si ar fi scapat de pete, acum depinde ce ai, eu am numai pete nu si am gaurele. Oricum zilele urmatoare ma interesez si sper sa aflu mai multe. NU AMM BANI dar asa ca idee sa stiu ce si cum. Si dc ma angajez poate o sa fac si eu unele in toamna daca pretul nu sare de 150 200 Ron sedinta. Oricum am auzit ca unele ar fi mai agresive si trebuie sa stai mult in casa 2 saptamani sau mai mult si dc muncesti, te duci la scoala, liceu nu prea ai cum sa le faci. Eu am 24 de ani.
Pa Pa!
Sper sa iti fie de folos sfaturile mele. SI nu uita de protectie solara dc folosesti creme agresiv. E FOARTEEE IMPORTANTT, MAI ALES DC AI TEN SENSIBIL.
Dar poate la tine nu e asa grav si nu iti recomanda dct retin a sau isotrexin si atunci nu mai e nevoie de protectie solara. Oricum il intrebi si tu.

| Vali87 a răspuns:

Si nu te mai lua dupa ce zic unii sau altii, du-te la medic inca o data iti spun.

| Vali87 a răspuns:

Si vezi ca retin canu face minuni in ceea ce priveste excesul de sebum. Mie mi-a fc bine keranyl - dupa mai bine de 1, 5 luni de utilizat mi s-a reduc cat de cat luciul de pe obraji dar nu si de pe frunte si nas, aici desi am aproape 2, 5 luni de cand folosesc keracnylnu mi s-a redus mai deloc sebumul. Te mai poti da dimineata cu o crema matfianta eu ma dau cu Effaclair M nu e extraordinar dar e cat de cat ok. Te poti da cu crema matifianta de doua ori pe zi o iei la scoala, liceu, serviciu si te dai cu ea dar sa te stergi mai intai cu niste servetele umede dar mai intai sa le storci ca sunt pline de apa si dc te dai cu ele asa o sa iti secrete si mai mult exces de sebum si nu e bine, sau te poti sterge cu asa zisele servetele matfiante stiu ca au la sensiblu de la boots 28 de lei scuuump si au 50 de buc sau cauta la avon sau sephora ca am auzit ca cica ar fi mai ieftine nu stiu. Asa si dc urmezi tratamentul asta keracnyl +crema matifianta( sunt mai multe de la Bioderma, La Roche, Uriage, Avene, SVR Laboratories) si te mai si stergi pe parcursul zilei cu un servetel o sa vezi ca dupa 1, 5 2 luni o sa ai o ameliorare si oricum trebuie sa continui sa urmezi un tratament de intretinere pentru ca altfel recidiveaza. Dc vrei sa te informezi despre cat mai multe prd intra pe web farm, farmablu, farmaciatei, farmaciastejara si cauti dupa nume prd sau firma si o sa gasesti dar cel mai bine te duci la un dermatolog.