| anonim_4396 a întrebat:

Gargara cu apa sarata este cel mai bun scut impotriva virusilor precum corona? Vedeam un doctor pe TV care zicea ca gargara cu sare este cea mai buna pentru a nu contracta boala.
Apa calduta si sarata, cat de sarata se poate. De 2-3 ori pe zi cateva minute fiecare repriza. Un medic de plamani ii spunea acum cativa ani tatalui meu ca gargara cu sara este cea mai buna pentru a nu raci, a nu lua virusi. Se tabaceste zona si nu trec virusii mai departe in plamani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Gargara cu apa sarata este cel mai bun scut impotriva virusilor precum corona?"

părere personală: similar cu o frecție cu marmeladă (dacă vrei, chiar și la un picior de lemn)

| Apokales a răspuns:

Am auzit chestia asta. Este o tampenie, nici raceala nu trece asa, dar apoi un virus. Conspiratie de doi bani.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Doctorii penumologi ziceau ca ar fi buna contra virusilor, microbi etc. Nu special pentru coronavirus desi si asta e virus. Mai demult o foloseau pentru prevenirea TBC-ului, bolilor de gat etc. Si TBC-ul iti ataca gatul de se umfla ganglionii limfatici. Ideea generala e de a opri virusul inainte de a trece de gat pana in plamani. Cum ar fi si in cazul coronei virus. Nu stiu daca functioneaza dar zic ca merita incercat ca masura de prevenire.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru stima de sine nu-ti recomand sa faci asta, este absurd.

| Digikey a răspuns:

Gargara cu apa sarata se foloseste din cele mai vechi timpuri pentru raceala si dureri in gat.
Este interesant cum unii descopera apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absurd.

| morfeo a răspuns:

Incearca sa faci gargara cu nisip. Are efect triplu!

| TheDarkDragon a răspuns:

Nu exista absolut nicio dovada ca gargara cu apa sarata te ajuta impotriva Coronavirusului. E o conceptie gresita la fel ca cea cu luatul vitaminei C. Astea ajuta impotriva racelilor normale, dar cu virusul asta treaba e altfel.

| SumixaM a răspuns:

Ok bommer