| anonimulll12345 a întrebat:

Gastrita se poate identifica prin ecografie abdominala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este suficienta ecografia abdominala pentru genul acesta de inflamatie desi in practica ea se pune mai ales pe baza anamnezei, din pacate asa se procedeaza in Romania.

Testele corecte pentru depistarea gastritei sunt :
-Endoscopia digestiva superioara
-Analiza histologica a tesuturilor recoltate prin biopsie de tesut de la nivelul stomacului
-Investigatiile paraclinice reprezentate de catre testele respiratorii si testul ureazei (pentru depistarea infectiei cu bacteria Helicobacter pylori) si analiza materiilor fecale sunt efectuate cu scopul de stabilire al agentului etiologic al gastritelor care poate fi bacterian, viral sau fungic.

| Nuconteazasiasanutrecpeaici a răspuns:

Da se poate. Eu așa am fost și acum doar revine și pleacă în sezoanele ei. (Gastrita este o rană pe stomac care nu se vindecă niciodată, doar devine inactivă, și poate aveți noroc să nu mai devină activă)