| eeeuuuuuuu a întrebat:

La o ecografie abdominala se poate observa lipsa/prezenta himenului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Himenul rupt( deflorat) se poate vizualiza doar la consultul ginecologic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că aminteşti despre "chisturi abdominale", bănuiesc că te referi la ecografia ovariană!

La aceasta ( respectiv, la ecografia abdominală, în general ) NU se vede dacă himenul este rupt!

Doar la controlul ginecologic ( vizual/fizic ), sau la o ecografie vaginală, se OBSERVĂ dacă himenul este rupt ( sau nu )!

Oricum, atunci când mergi la ginecolog, acesta te ÎNTREABĂ dacă eşti virgină sau nu ( dacă nu te întreabă, poţi să-i spui tu, ce vrei, din proprie iniţiativă ).

Toate cele bune.

| Vi003 a răspuns:

Nu, doar la controlul ginecologic.

| Smileygirl23 a răspuns:

Nu, in niciun cazhappy

| MissHalcyon a răspuns:

Nu. La ecografia abdominala se pot observa:
- Aorta abdominala,
- Ficat,
- Colecist,
- Splina,
- Pancreasul,
- Rinichii

^^ Sper ca te-am ajutat.

| eeeuuuuuuu explică (pentru MissHalcyon):

De astea stiu si eu. Dar faceam asemanarea dintre chisturi abdominale in general, care au cativa milimetri si himen. Multumesc happy