| anonim_4396 a întrebat:

Grasimea din lapte poate contribui la cresterea colesterolului? Ca mie imi place laptele gras, dar am colesterolul cam mare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.Laptele favorizeaza producerea colesterolului.Este de preferat laptele degresat, chiar daca gustul nu mai este acelasi.

| machupicchu a răspuns:

Chiar foarte mult... Indicat este laptele de capra; este un lapte despre care se spune ca are un gust greu de acceptat(pentru mine nu este asa, depinde de mofturi) dar se poate consuma cu putina cacao, cafea sau ceai... si binenteles putina miere(zahar)

| doinisor a răspuns:

Da binenteles ar trebui sa bei lapte cu mai putine grasimi si sa renunti la carnea si produsele din porc si o sa scazi colesterolul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din start trebuie să elimini pentru o perioadă de timp grăsimile din alimentație: carnea grasă, lactatele și brânzeturile grase, tocăturile, mezelurile de orice fel, conservele, etc.
Poți consuma ceai de păpădie pentru eliminarea colesterolului, consum ridicat de alimente acrișoare, etc.
Pa, pa.

| loredana_2353 a răspuns:

Laptele gras contine colesterolul rau, adica LDL-ul. Exista 2 tipuri de colesterol, HDL si LDL. HDL este colesterolul bun, care se gaseste in nuci migdale uleiul de masline soia alune arahide etc. LDL-ul este colesterolul rau care se gaseste in laptele gras, oua carnea de porc smantina unt cas de oaie etc. Colesterolul rau se depune pe vase si artere formand placi de aterom, care pe parcurs iti poate dauna in sensul ca poti face hipertensiune arteriala, iar mai grav accident vascular cerebral, deoarece palcile de aterom impiedica irigarea cu sange a arterelor si vaselor. Pentru fluidificarea sangelui din artere si vase foloseste Lipanthyl sau Sortis sau Vasolip, si tine un regim igieno dietetic de viata, ai grija la alimentatie.Consuma mai multe fructe si legume, si fara prajeli fara carbohidrati si fara grasimi. Multe cereale cu lapte degresat.Asa vei reusi sa ai un corp sanatos si frumos. Sanatate.