| floriona a întrebat:

Cat de gras e bine sa fie laptele pe care il bei? E sanatoasa grasimea din lapte?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E sanatoasa pentru cei ce nu au probleme cu greutatea(3, 5 %), pentru restul 1, 8 % sau...0,1 %.

daniela
| daniela a răspuns:

Acum depinde cum stati cu alergia la lactoza... De exemplu eu daca iau lapte cu peste 1, 5 % ma manaca pielea asa ca nu beau decat ce e de culoare albastra

regis
| regis a răspuns:

Laptele nu contine atat de multe grasimi incat sa ne facem griji pentru ele. Problema este ca majoritatea procesatorilor folosesc diferite metode pentru a ridica artificial procentul de grasimi (adaugand de exemplu frisca sau derivate din lapte praf).

regis
| regis a răspuns:

Lactoza este din categoria glucidelor, nu a grasimilor.

| geo1 a răspuns:

Pentru cine nu are probleme cu colesterolul este sanatos laptele sa l bei asa cum ti l da vaca. are o grasime de aproxim 3, 5. e bun si iaurtul (pui lapte intr o sticla - dar sa nu fie lapte de la magazin, ci din piata_ si il agiti din cand in cand. dupa cateva zile 2-3 se prinde si e f. bun