| burt a întrebat:

Gripa porcina se poate lua de la porci? Sau doar de la oameni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| larapopa a răspuns:

Gripa porcina se ia de la om la om prin intremediul aerului, de acea este o gripa foarte periculoasa.Focarul de infectie este in Mexic, de unde s-a extins.Citeam azi pe internet ca in urma aparitiei de noi cazuri in Spania, Austria, Italia, Noua-Zeilanda, OMS vrea sa ridice starea de alerta la gradul 5.

lolita
| lolita a răspuns:

Persoanele care intra in contact cu porcii au mai multe sanse de a lua acest virus, gripa porcina este o boala a porcilor care a suferit o mutatie genetica si s-a transmis la oameni. de la om la om se poate transmite prin aer (prin simplul fapt de a respira), simptomele sunt : friguri, durerei puternice de cap, dureri musculare, febra, tuse, oboseala, etc. nu se transmite prin carnea de porc. in Europa deja au aparut cazuri. Spania, Germania, Anglia.

| dulshe a răspuns:

Am auzit si eu de gripa aceasta
din cate am auzit se ia din aer
o pot lua si oamenii...
am auzit la tv k daca ajunge in romania suntem pregatiti deja pentru asta

| Wtf9000 a răspuns:

Daca ii zice porcina, banuiesc ca in primul rand de la porci.

| darksight a răspuns:

Nu se ia de la porci. I se spune "porcina" pentru ca porcul este singurul animal care poate purta toate tulpinile de virus din cate am inteles.
Tocmai din aceasta cauza, pentru ca provoaca confuzie, se discuta sa i se schimbe numele in gripa nord-americana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cei care au venit in contact cu persoane/porci infectati, in Romania ma-ndoiesc caci e kzul de alarmare insa mai bine prekuti dacat sa ne lamentam dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infestati rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gripa porcina este o gripa umana.