| Flavius33 a întrebat:

Grupele de sânge se transmit de la părinți la copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mendelian, asa cum ai invatat sa vei invata la genetica in clasa a douasprezecea. Pentru grupele de sange, exista doua gene dominante (A si B) si una recesiva (0). Fiecare mosteneste o gena de la mama si una de la tata. Astfel, daca vei avea genele 00, vei avea grupa 0, daca vei avea genele AA, A0 sau 0A vei avea grupa A2, daca vei avea genele BB, B0 sau 0B, grupa B3 si daca vei avea genele AB sau BA vei avea grupa AB4.

| aXy99 a răspuns (pentru Brigaela):

Te inseli. Daca parintii au A si B, tu poti avea TOATE grupele, nu doar AB laughing Valabil si in celelalte cazuri. Daca parintii au A si 0 tu poti avea si 0, nu doar 0.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Cand zic toate grupele ma refer la o singura grupe din cele 4, indiferent care. Nu toate deodata, evident laughing

| Brigaela a răspuns (pentru aXy99):

Am spus ca daca ai mostenit o gena A si o gena B poti avea grupa AB. Asta inseamna ac parintii tai pot avea orice grupa in afara de 0. De asemenea, am spus ca daca mostenesti doua gene de 0, ai grupa 0, asta inseamnand ca parintii tai pot avea orice grupa, in afara de AB.
Nu ma insel, doar ca nu ai citit tu atent si, prin urmare, ai inteles gresit. Mai reciteste de 3-4 ori, atent, pana reusesti sa intelegi, nu e greu.

| Brigaela a răspuns (pentru aXy99):

Uite, am dat acum un exemplu ca sa iti fie extrem de simplu sa intelegi.

| aXy99 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu eu trebuia sa inteleg, ci cel care a pus intrebarea. Nu ti-am pus la indoiala cunostintele, dar nu te-ai expirat corect in primul raspuns. Nu e vorba ca nu am inteles eu, si nu o spun cu rautate, se mai intampla, dar ai scris de fiecare data VEI avea in loc de POTI avea happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am revenit cu mai multe explicatii, fiindca vad ca poate fi greu de inteles primul raspuns.
Sa zicem ca ai un parinte cu grupa A2 si unul cu grupa B3. Asta inseamna ca primul parinte poate avea genele AA sau A0 si al doilea BB sau B0 (nu ai de unde sa stii). Asadar, urmasii lor vor avea urmatoarele combinatii posibile: AB, AA, A0, B0, BB și 00, deci practic pot avea orice grupa de sange (adica sanse de 56% de a avea grupa AB4, 19% de a avea grupa A2, 19% de a avea grupa B3 și 6% de a avea grupa 01).
Pe acest exemplu, poti face toate calculele pentru orice combinatie parentala. Poti sti din start ca un parinte cu grupa AB4 nu va avea niciodata copii cu grupa 01 si, invers, un parinte cu grupa 01 nu va avea niciodata copii AB4.

| andreia67 a răspuns (pentru Brigaela):

Ai explicat perfect acum, am inteles si eu cum mama are grupa 0 cand ambii parinti aveau grupa A.

| Brigaela a răspuns (pentru andreia67):

Ma bucur.

| darrio2007 a răspuns:

Nu e obligatoriu.

| aXy99 a răspuns:

Da, intr-o oarecare masura. Conteaza care este gena dominanta, cea mostenita de la bunicii tai.
Uite aici un tabel cu posibilitati.
https://www.qbebe.ro/......parintilor

| OpreaAlin a răspuns:

Nu neaparat. Copiii pot avea grupa de sange diferita de ambii parinti. Poate fi grupa de sange a bunicilor sau chiar strabunicilor.