| Amely21 a întrebat:

Se potrivesc grupele de sânge A1, Rh+ și A2, Rh-? Dacă femeia are A1 pozitiv si bărbatul A2 negativ, aceștia pot avea copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ună! Se potrivesc grupele de sânge A1, Rh+ și A2, Rh-?
Nu.
Dacă femeia are A1 pozitiv si bărbatul A2 negativ, aceștia pot avea copii? Da.

| Amely21 explică (pentru sadrian46):

Grupa A2 negativ cu ce grupă se potrivește?

| sadrian46 a răspuns (pentru Amely21):

Chiar nu am habar.
Rh Negativ știu că dă incompatibilitate cu orice grupă și astfel fătul este greu viabil, dar dacă scapă, ies copii mai inteligenți ca alții.

| crud a răspuns:

A1 si A2 cu Rh-uri diferite nu se potrivesc pentru transfuzii de sange. Pentru conceperea unui copil, nu au importanta grupele sangvine sau Rh-urile parintilor. Problema intervine intre Rh-ul fatului si cel al mamei. La prima sarcina totul va fi bine, dar la a doua va exista risc.

| Amely21 explică (pentru crud):

Eu știam că dacă mama are negativ, ar putea fi o problemă. Dar dacă mama are pozitiv, nu e aceași problemă, nu?

| crud a răspuns (pentru Amely21):

La prima sarcina nu este problema pentru ca sangele fatului nu intra in contact cu sangele mamei. Uite, citeste aici, poate iti este de folos.
https://adevarul.ro/......index.html