| anonim_4396 a întrebat:

De ani buni am probleme in dragoste destul de mari, si ma consum in ultimul hal, chiar ajung sa lesin sau sa vomit de la stres(incercam sa vorbesc cu mama despre asta si mereu ma respingea spunea ca nu are timp de mine pentru ca lucreaza) La varsta de 14 ani mi-am facut niste analize in Germania iar doctorita mi-a spus ca sunt sanse cand cresc mai mare pe la 15 16 ani sa dau in diabet daca nu are grija mama de mine.In urma cu 2 saptamani am fost la medicul de familie sa-mi ia sange din deget si mi-a iesit glicemia 85.acum o saptamana am fost iar la un set de analize complet si mi-a iesit glicemia 98 si doctorita mi-a spus ca e in crestere straight faceNu m-as putea obisnui cu gandu asta sa am diabet din cauza la niste probleme pe care mama nu mi le aculta si mereu ma respingestraight faceVa rog ajutati-ma cel mai bun sfat va primi

Răspuns Câştigător
| consiliera a răspuns:

Las-o mai usor cu dulciurile.Mergi la un doctor adevarat sa-ti faca regim alimentar sau altceva care sa-l urmezi.Nu te mai consuma atat.Deoacmdata nu stii exact daca ai diabet.Mai sunt oameni suferind de diabet.Sunt si care fac 5 injectii pe zi.De aia ce mai spui? Sa se omoare? Totusi le e draga viata.Fii mai tare!

5 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Ai grija la ce mananci si lasa telenovelele.

| alylove15 a răspuns:

OFF,stiu cum e sa ai o mama care nu te asculta, dar nu stiu ar trebui sa iti faci o prietena buna careia sa ii poti spune tot.

| Yaguar a răspuns:

De ce crezi ca totul depinde de mama ta. Ia situatia in minile tale, nu da asa tare vina numai pe mama ta. Sau oare mama ta te inpune sa te intilnesti cu anumite persoane, si de la aceasta ai stres (nu este asa). Sunt persoane fara parintsi carora le este cu mult mai greu si ele se descurca destul de bine. Deja esti destul de mare poti singura sa mergi la doctor, sa te consulte. Nu esti singura indragostita, si majoritatea persoanelor nu cer sfat de la parintsi chid incep sa se intilneasca cu cineva, ba chiar parintsii nici nu stiu ca copii lor se intilnesc cu cineva, si au relatsii destul de frumoase.

| euI a răspuns:

Mai daca si tu te consumi pe degeaba cum vrei dar mama ta nu iti vede analizele?

| jonnnyyy a răspuns:

Important e sa gasesti un baiat care sa te consoleze, sa nu mai iubesti toti tampitii si ei sa isi bata joc de tine, sa se culce numai cu tine si gata.Cauta unul care chiar te merita si totul va incepe de la inceput, si va fi totul bine.Nu ai ce face daca parintii te refuza si nu te refugia in plans.Cauta pe cineva alaturi sa te ajute. Sper ca te-am ajutat si imi pare bine!