| anonim_4396 a întrebat:

Heeelp,pls sad De fiecare data cand mananc ma "umflu"in burta, mi se face burtica mare, chiar si dupa ce beau mai multa apa sau suc.De ce mi se intampla asa? Eu nu sunt grasa, dar burtica mea se face mare.Nu mananc nici mult. Ce trebuie sa fac, ce exercitii? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Te balonezi. Ia ceva pastile pentru balonare de genu Mezyn Forte sau carbune digestiv/.

| anonimg a răspuns:

Apa/suc/etc. se beau cu o jumatate de ora inainte de masa, si la o ora sau o ora si jumatate dupa ce ai mancat; niciodata in timpul mesei nu se consuma lichide(in afara de supe sau ciorbe).
Mancatul trebuie sa fie incet si nu repede. Mancarea trebuie mestecata bine. Acestea sunt exercitiile pe care trebuie sa le faci.

| Ang3lica a răspuns:

Pai ce ai tu se numeste balonare, ai o digestie lenta ca majoritatea romanilor si nu numai. Incearca sa mananci mai sanatos, elimina painea alba sau macar mananc-o prajita ajuta enorm, nu bea bauturi carbogazoase, mai putine prajeli, fast food, dulciuri, varza, fasole, si bea ceaiuri de musetel, sucuri naturale cu o lingurita de miere (ajuta la digestie mierea), mananca carne la gratar, fiarta sau la cuptor si nu foarte multa. Succes! ai sa vezi rezultate, garantez. Mie imi facea mult rau painea, ca aia manacam aproape zilnic eu am si ceva probleme cu o gastrita, dar daca faci ce ti-am zis eu ai sa vezi rezultate. iar ca exercitii sunt foarte bune abdomenele macar 10-15 daca poti sa faci... daca nu cate poti...eu cand am timp liber fac si cate 40 acum difera nu e obligatoriu. sper ca te-am ajutat happy