| Alexaa98a a întrebat:

Heei...am 16 ani, 162 cm si 50 kg.iar masurile : 86 --63-90...pe picioare ..sub fund am niste dungi..umflaturi..dar nu sunt vergeturi.ce sunt? Si am putina celulita care se vede cand merg.dar ff putin..cum scap de ea? pe voi baieti..va deranjeaza. daca nu se vede asa tare? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai eficient tratament pentru combaterea celulitei este dieta sanatoasa combinata cu exercitiu fizic. Scaderea in greutate, precum si tonifierea musculaturii coapselor si feselor imbunatatesc aspectul denivelat al pielii. Existe si metode mai rapide prin care puteti scapa de aspectul de "coaja de portocala" al pielii, insa acestea sunt mai costisitoare. Este vorba de terapii medicale cu laser si sisteme de radiofrecventa. Trebuie precizat faptul ca rezultatele acestora sunt temporare. Alte metode care pot inlatura celulita sunt liposuctia, masajul viguros si cremele anticelulite, care, insa, nu s-au dovedit a fi prea eficiente.
http://www.i-medic.ro/......te-femeile

| Dafii a răspuns:

Nu trebuie să fi complexată de asta la 16 ani.De celulita scapi prin mişcare, orice fel de mişcare(pune-ţi muzică acasă în camera ta şi dansează şi aşa poţi scăpa de ea ). Poţi începe prin a mânca fructe şi legume care conţin multă apa cum ar fi cireşele, castraveţii, pepenele mai ales că a venit deja vara. Începe să mănânci legume şi fructe multe şi bea apa multă şi mişcare. Dacă doreşti să mai slăbeşti puţin cumpără.ţi mango. Acest fruct arde caloriile, este puţin acrişor la gust dar crede.mă că este foarte bun.

Fundă?