| alexandra_1550 a întrebat:

Heei. stiti vreo modaliltate sa am dintii albi (perfecti) la mine acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

1. Pentru a preveni ingalbenirea dintilor, dentistii recomanda spalarea lor la mai putin de 30 de minute dupa servirea masei, asadar de 3 ori pe zi, la care sa adaugi si folosirea atei dentare, pentru curatarea spatiilor dintre dinti.

2. Renunta la fumat! Nicotina duce la aparitia unor pete maronii ce sunt greu de indepartat pentru ca penetreaza smaltul.

3. Spala-te cu bicarbonat de sodiu aplicat direct pe periuta de dinti (pastele de dinti care promit albirea dintilor se bazeaza pe acelasi bicarbonat de sodiu).

4. Spala-te pe dinti sau clateste-ti gura cu apa ori de cate ori bei un ceai, o cafea si vin rosu sau mananci fructe rosii precum coacaze, cirese, mure. Acestea iti altereaza culoarea si stralucirea naturala a dintilor.

5. Cauta sa mananci alimente precum mere, telina sau morcovi intrucat ele contribuie la eliminarea depunerilor de pe dinti prin accelerarea productiei de saliva.

6. Fa-ti un detartraj la fiecare 6 luni deoarece acest procedeu poate face sa dispara diferite pete cauzate de ceai sau de cafea.

| Stein a răspuns:

Spalate pe dinti dupa fiecare masa si o data pe saptamana spalate cu bicarbonat(il gasesti in magazine, daca te speli de prea multe ori cu bicarbonat o sa iti distrugi gingiile)

| jazzusman a răspuns:

Sincer nu prea ai cum sa obtii un zambet ca la televizor cu metodele clasice, singura solutie e un tratament de albire. Eu unul am culoarea A2(practic a doua nuanta de alb) si ma spal foarte des pe dinti si cu de toate(pasta de dinti, apa de gura, ata dentara, etc) doar ca fumez si beau multa cafea.Nu se merita sa-ti faci albire doar pentru o singura nuanta de albire. Oricum important e sa ai dintii naturali si sanatosi, nimic nu se compara cu dintele natural.Iar detartrajele si albirile nu sunt tocmai sanatoase. Si iti zic eu ca nici o plomba sau implant nu se compara cu dintele natural, pentru ca ce e strain in corpul tau se ptoate infecta, am patit eu recent cu o plomba, chiar daca am foarte mare grija cu igiena orala si nu se vedea absolut nimic la exterior, in interior imi murise nervul tocmai din cauza plombei. Stiu ca nu o sa te conving, e normal sa vrei dinti albi odata ce toti aia de la TV au dinti albi dar totusi nu insista asa de mult pe albirea dintilor, nici pastele de dinti cu efect de albire nu sunt asa de sanatoase, iti distrug smaltul, care e practic cel mai important. Nu fa prostii ca o sa-ti para rau mai incolo, cel mai important e sa nu-ti puta gura si sa nu ai carii, asta sunt principalele aspecte. Ok, ai dinti albi, dar daca saruti pe cineva si iti cam miroase gura nu e tocmai ok.

| Dragomir_Anemona_1986 a răspuns:

Poti intra pe Google si sa cauti modalitati naturale. Sper ca ti-am fost de ajutor!