| Ambasada a întrebat:

Hei happy
A catea parte dintr'un kilogram reprezinta 200 de calorii?
Ce vreau eu de fapt sa intreb este : Cate calorii trebuie sa dau jos ca sa slabesc un kilogram? laughing
Help xD.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| MsGringer a răspuns:

1 kg are 7000 de kcl.Bafta cu slabitul!:*

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru MsGringer):

Tu te auzi ce vorbesti 1k=1000 kalori n-are cum 1k= 7000 kalori

| MsGringer a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Boule.Documenteaza-tee.Nu e ca la kilometrii... 1000m= 1 kg.Asa ca taci.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru MsGringer):

Taci tu proasto ce te iei de mine

| MsGringer a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Tu nu vezi ca esti singurul "destept" de aici si noi toti suntem prosti? nu te mai contrazice ca oricum nu ai dreptate....toata lumea s-a luat de tine asa caaa :p

| Valy93 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

O *** pe mama ta si pe cine ti-a zis tie ca un kg are 1000 de kcal. NU MAI RASPUNE IN MORTII MA-TII daca nu stii raspunsul corect! O *** pe mama ta cu varf si indesat! ESTI CEL MAI PROST COPIL. Taci in **** mea daca nu stii ce sa spui. Nu te mai da medicul ****.

| Valy93 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Proasta-i maica-ta

| Valy93 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Http://www.sportaholic.ro/calorii_intr-un_kilogram/

Citeste ce scrie acolo, paduche!

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Trebuie sa dai jos 1000 kalori pentru a slabi un kilogram 1k=1000 kalori si un om mananca intr-o zi 2000kalori=2 kilograme

| thefighter1 a răspuns:

Chestia asta e relativa.

| Valy93 a răspuns:

Bai "OmulCareStieCeFace", o *** pe mama ta ca esti prea prost ba! 1 KG are peste 7000 de kcal idiotule, nu e ca la un km, sa aiba 1000 de m. Taci in *** daca habar nu ai ce vorbesti. Eu am avut un deficit de 1300 de kcal ieri dupa alergat si ghici ce? NU AM SLABIT UN KG. Idiotule care esti tu idiot si prost. Studiaza in *** si nu mai vorbi dupa "ureche". Te dai destept dar urla prostia in tine, prostule care esti prost.

| Alexutsa_2737 a răspuns:

Pai un kg inseamna 1000 de calorii. Eu am slabit 2 kg intr-o zi si nu am maincat absolut nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexutsa_2737):

Un kg are vreo 8000 de kcal, in niciun caz o mie. si e imposibil fizic sa slabesti 2 kg intr-o zi, chiar daca nu mananci nimic, o cantarire corecta e la 3-4 sapamani, ca alea 2 kg pot fi de la apa transpirata spre exemplu.

Slabit sanatos inseamna 3 kg / luna, ce ai facut tu e o tampenie de copil mic fara creier.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba totic sunteci proststi 1000 kaori este un kilogram n-are cum 8000 de calroli sa fie un kilogram

| Cosmin86 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Toti sunt prosti si tu esti singurul destept, nu? vezi ca de obicei e invers

Esti un cretin care nu a citit NIMIC in viata lui.

Ia de aici :
http://www.getfit.ro/slabire/despre-slabire/calcule-de-calorii.html

Sau cauta singur pe net, uite ce scrie : "Tesutul gras este estimat la aproximativ 7700kcalorii pe kilogram."

Era foarte bine sa aiba doar 1000 cum zici tu, inseamna ca intr-o ora de cardio am da jos aproape un kilogram, dar in realitate dai jos de 7 ori mai putin.

Copil mic paralel cu sportul, mai documenteaza-te.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite ce a zis si Alexutsa_2737 a răspuns:
Pai un kg inseamna 1000 de calorii. Eu am slabit 2 kg intr-o zi si nu am maincat absolut nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Nu conteaza ce a zis alexutsa ( care probabil e un copil mic paralel cu nutritia ) si nu conteaza nici ce zic eu sau tu, conteaza ce zic specialistii in domeniu, expertii in fitness, medicii sportivi, nutritionistii.

E ceva stiintific, poti cauta pe net, iti mai dau eu articole daca vrei sa vezi, nu e ceva bazat pe "presupuneri".

Apropo, e imposibil sa slabesti 2 kg intr-o zi, trebuie sa te cantaresti la 2-3 saptmani, poti slabi 2 kg din cauza ca ai transpirat foarte mult si ai pierdut cei 2 litri de apa ( 2 litri = 2 kg ) consumati anterior, sau poate esti balonat, etc.

Cel mai corect te cantaresti dimineata, pe stomacul gol, si la 2 saptamani. Si eu uneori am 90 de kg si in aceeasi zi am 92 si apoi 91 sau 90 iar, in aceeasi zi, e din cauza apei din organism, bei 2 sticlute de apa la 0.5 => ai un kg in plus, te duci la toaleta sau transpiri => scazi in greutate, dar NU e grasime, e apa.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum ca am dovezi te tragi inapoi si apropo 1l de apa = 1hg

| Cosmin86 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Nu ma trag inapoi, iti explic cum poate cantarul sa arate valori diferite in aceeasi zi, daca tu n-ai inteles nimic ( ca nu te duce capul ) e altceva.

Uite cel mai simplu articol, scris de medic sportiv :
http://www.doctor.info.ro/alimentatie_optima.html

citez : "kg de grasime este echivalentul a 7000 kcal de energie stocata."

Mai uite articole :
http://prodieta.ro/......m-caloric/
http://www.doctor.info.ro/energia_si_slabirea.html

In ultimul ( scris de un medic sportiv, care a pregatit zeci de sportivi si este si nutritionist ) : "Daca vei reusi sa realizezi un deficit caloric de 500 de calorii pe zi, vei pierde aproximativ jumatate de kilogram pe saptamana", observi? Daca era ca tine, trebuia sa fie jumatate de kg pe zi, dar e DE 7 ORI MAI PUTIN, exact cum spuneam.

Mai uite :
http://www.sfatulmedicului.ro/......utate_9780

Aici scrie ca jumatate de kg are 3500 de kcal, adica ( un calcul super-simplu ) rezulta ca 1 kg are 7000 de kcal.

Si mai cauta si tu pe net, ca m-am plictisit sa-ti caut, parca ai fi un copil mic, incapabil sa inteleaga.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OmulCareStieCeFace):

Continuare :

Felicitari ca te-ai facut de ras la faza cu litrul de apa, faci parte din copiii care au picat bacul?

http://matematicaesimpla.com/unitati-de-masura-cate-kilograme-are-un-litru/

Un litru de apa are un kilogram, ce naiba si un copil mic stie asta, cauta pe net inainte sa te faci de ras ca nu stii NOTIUNI ELEMENTARE.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai termina si tu

| Sonofawitch a răspuns:

Ai grija sa nu te infometezi. Daca te infometezi vei slabi dar vei pierde masa musculara. Cauta pe google daily calorie intake si o sa vezi cate calorii trebuie sa mananci pe zi. Succes

| ManGoLine a răspuns:

Aproximativ 7000 de calorii pentru 1 kg, dar oricum organismul arde cam 2000 de calorii pe zi, restul prin miscare.Depinde si de varsta.

| OmulCareStieCeFace a răspuns (pentru ManGoLine):

Uite alt prost ba va auziti ce spuneti 1000 kaori este un kilogram n-are cum 7000 de calroli sa fie un kilogram

| redlaser44 a răspuns:

Multe
dar daca mananci salate si din acestea slabesti simai mult