| alina0309 a întrebat:

Hei! Am deja vreo jumatate de an decat imi e nasul infundat si ma deranjeaza din ce in ce mai mult. Am senzatia ca e un dop acolo si nu il pot desfunda. Nu imi curge absolut nimic din nas, iar spray-urile ma ajuta doar partial (nu il desfunda de tot), nici macar cele cu antibiotice. Am fost la ORL si mi-a zis ca sinusurile sunt curate si ca nu stie de la ce ar putea fi. S-a confruntat cineva cu asa problema? Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Blablabla0012 a răspuns:

Unele picaturi nazale dau dependenta si in timp efectul lor dispar. Cel m ai bine este sa te duci la alt medic ORL si sa nu m ai iei tot felul de spreiuri nazale care iti pot pune in pericol sanatatea. Poti avea o rinita acuta, alergica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă Bixtonim, nu spray, ci picături nazale.
Ar fi bine să mergi (din nou) la consult, dar alege un alt medic. Poate ai sinuzită sau deviație de sept, ceea ce înseamnă că peretele nazal este deviat/deplasat, iar din această cauză, poți avea un culoar respirator mult mai îngust. Mulți oameni se confruntă cu ala ceva, dar nu toți au complicații.
Citește aici, câte ceva despre deviația de sept: http://www.ziaruldeiasi.ro/......17932.html
Aici, despre sinuzită: https://www.spitalulmonza.ro/afectiune/rinosinuzita-cronica/

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie din cauza picaturilor nazale. Daca le-ai folosit foarte des este posibil sa fi dezvoltat o dependenta de ele. Mie mi s-a intamplat cu Olynth. L-am luat o perioada mai indelungata, iar dupa, nasul meu devinse din ce in ce mai infundat, iar picaturile nu isi mai faceau efectul. La un moment dat am fost plecata undeva si nu am avut picaturile cu mine. Primele zile au fost groaznice, insa cand m-am intors nu am mai avut nicio problema cu nasul infundat.