| Andruta99 a întrebat:

Hei! Am o intrebare către voi, în cazul unui cancer de colon/rect ( Doamne fereste), hemoleucograma iese modificată cat de cat? A facut o hemoleucograma si a iesit perfect.
Si de asemenea, problemele tranzitului intestinal ( constipare, balonare, scaune ft tare ), pot aparea pe baza de stres? In continuare ma fortez destul la baie, este destul de închis la culoare scaunul, parca sunt ca niște bilute in el (niște forme mici rotunde prin el ca niște bobite, insa are forma uniforma, sau aspectul asta îl are, plus ca e destul de tare ca si consistenta. Programare la medic am peste câteva zile. Ar putea fi ceva grav?
Ma confrunt cu ele de vreo luna, la birou stau 10 ore numai pe scaun si am trecut printr-o perioadă în familie agitată, cu mulți nervi si stres.
Va multumesc! sănătate și o zi asa cum o doriți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Andruta, constipatia este din cauza ali mentatiei nu consumi suficiente lichide apă nu bei 2 litrii pe zi, nu maninci supe ciorbe, daca la birou maninci lucruri mai solide covrigi paine brînză carne etc este normal sa fi constipată, nu este bine sa fi constipata poti fisura intestinul datorita efortului cu care te fortezi sa iesi afara, adaica sa ai scaun, medicul o sa i ti dea sa faci colonoscopie sa bei fortrans sa golesti tot intestinul deci trebuie sa i ti i ei cateva zile libere de la serviciu ca vei sta mai mult pp wc sa golesti intestinul, scaun cand ai dimineata saui seara? Faptul ca stai mereu pe scaun favorizeaza aparitia hemoroizilor, ce varsta ai? Incearca cu supozitoare cu glicerina sa le bagi in fund ca sa inmoaie scaunul sa numai fie asa tare, bea multa apă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

24 ani. Imi pun supozitoare cu glicerina, îmi reglează scaunul imediat. Dimineata in principiu merg la baie, uneori si seara depinde.
Mesele mele sunt haotice. Mă chinui să mănânc zilnic ciorba / supa însă nu am un programat de masa mănânc putin si ce apuc. mai ales la birou.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Trebuie sa maninci fibre multe ca acelea ajuta la colon si la reglarea scaunului, la servici nu mergi la wc? Snatate multa si este important sa i ti schimbi alimentatia, fara condimente adica ardei iute piper ca acestea afecteaza colonul, si multă apă sa bei, poti bea cafea ca aceea este un bun laxativ.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cafea nu beau si nici apa, uneori nu am timp, pur si simplu.
Uneori merg la baie si in timpul serviciului.
Ce inseamna " fibre "? Ce alimente as putea sa consum pentru reglare?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Fibre inseamna asa: Legume fructe, nuci, acestea regleaza tranzitul intestinal, poti minca cereale cu fructe gasesti la supermarket poti turna lapte cald peste ele se consuma dimineata la micul dejun, sau mai poti lua de la farmacie colon help sunt niste fulgi care îi amesteci cu iaurt si îi maninci dimineata iar după o jumatate de ora ai scaun,, ai avut scaun cu sînge? Sau ai dureri după ce faci treaba mare? Cancerul de colon sau rect debuteaza lent si de obicei este ereditar daca mama sau tatal tau ori bunicii materni sau paterni au avut cancer de colon îi mostenesti si tu, cei mai frecventi sunt hemoroizii, deoarece ei se pot face datorita statului pe scaun obezitatii cîte kg ai? Si nu in ultimul rind constipatiei, poti minca prune ca si acelea te ajută sa scapi de constipatie, sa nu bei alcool deloc ca alcoolul favorizeaza constipatia, in special vinul rosu este contraindicat.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu consum alcool, am 68 kg si 1, 70, puține kg in plus, stiu. Nu am istoric de cancer în familie, nici părinții, nici bunicii nu au suferit de cancer. Și nici alte rude apropiate. Nuci daca mănânc, mă stric imediat la stomac si ma doare stomacul groaznic. În rest, mai mănânc uneori, kiwi, portocale, morcovi crezi, salata verde, ceapă verde, castraveti, rosii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Nu cumva ai reflux gastro esofagian? Simti arsuri in capul pieptului după ce maninci mai mult? Ai facut vreodata indigestie stare de voma etc? Sau doar constipatia? Asta a aparut brusc? Ca ai spus ca daca maninci nuci ai diaree. Trebuie sa faci endoscopie neaparat.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nucile nu le am agreeat niciodată, de când mă știu dacă mănânc nuci, am probleme cu stomacul.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu doar ce M am angajat la actualul loc de munca de circa 2 luni in care, repet, stau numai pe scaun, iar de vreo luna am problemele enumerate mai sus. Nu, nu am arsuri in capul pieptului, nu am facut nici indigestie. Uneori, după ce mănânc mult ( exagerat poate, ceea ce se intampla foarge foarte rar ). am niste dureri surde pe mana stanga începând cu umarul, mă schimb la fata de inconfort ( apoi cand elimin gaze pe gura ( "ragait" pe românește ) durerea cedează imediat. Cand i-am spus soțului si familiei au spus că nu au auzit sa ma doară umărul după ce mănânc. dubios. Un medic chirurg ( cunostinta de familie ), îmi spunea sa nu-mi fac griji, ca e legat de diafragma. sau ceva de genul, nu cunosc termenii medicali. Mi am facut toate investigațiile la cardiologie ( am spus sa nu fie ceva de la inima) dar sunt perfecte. Ekg, ecografie de cord, analize, toate perfecte.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Umarul te doare cand stomacul este plin deoarece apasa pancreasul si colecistul si apare durerea rezoneaza pana in umar simti o presiune uriasa si de cele mai multe ori durerea cedeaza imediat dupa ce ai scaun dupa ce golesti intestinul la toaletă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Andruta, mai poti minca măsline negre pe stomacul gol cu sîmburi cu tot deoarece acei sîm buri creaza in stomac un pansament gastric si ajută si impotriva constipatiei de care tu suferi. Multa sanatate i ti doresc.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa lamurim ceva: stresul si nervii NU provoaca imbalonare, constipatie si nici scaune tari sau moi, DOAR mancarea poate provoca aceste reactii ale stoamcului si intestinelor.

Schimba dieta de mancare nesanatoasa si evita sa mai mananci lucruri grele si nesanatoase.
Mananca zilnic supe si ciorbe, mananca mancare gatita cu legume diferite, mai ales cele care contin fibra, ajutand la digestie si eliminand constipatia.
Bea zilnic 2 litri de apa si 2-3 pahare de kefir, cu 30 min inainte de masa principala, fiindca sunt pline de probiotice sanataose, care regeleaza digestia, tractul digestiv si faciliteaza eliminarea zilnica si usoara a fecalelor.

Igorand mancarea santaosa si continuand in acest fel ca si pana acum, poti ajunge in cativa ani sa ai probleme grave cu stomacul si colonul, sa declansezi sangerari din cauza mancarii foarte uscate si neadecvate, iar pe langa constipatie si imbalonarea, sa apara tumori sau cancer.

sanatate multa!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cancer colorectal? Ai avut sânge in scaun, chiar dacă nu ai fost constipată? Cand e vorba de o tumoara, sunt dureri ciudate, cancerul e cu dureri abdominale, disconfort, durerile pleacă și reapar constant, perioade de diaree alternând cu stari de constipatie, lipsa poftei de mâncare (a apetitului)... Contează foarte mult și istoricul familial, dacă ai mai avut in familie pe cineva cu cancer de colon, poate că atunci ești predispusă (dar nu intotdeauna) etc.
Fă mișcare mai des, mănâncă totul pasat (sub formă de piureuri), paine cu multe fibre, bea multa apa, (ceaiuri diuretice, până îți revii), supe, ciorbițe, și masează abdomenul mereu, cu miscări circulare, cat poti, mai ales seara, inainte de culcare. Nu bea acidulat.
La tine e vorba de constipatie, iar constipatia nu e neapărat cancer, dar poate duce in timp, la formarea lui, dacă nu ai grija la alimentatie.
Dacă e cazul, medicul iti va da să faci o colonscopie (la ecograf, nu se descoperă chiar toate amănuntele), tomograful, RMN-ul dau rezultate precise etc

| Andruta99 explică (pentru floresdemayo):

Nu, nu am sânge în scaun. Stomacul mă mai doare uneori. Nu am istorie in familie de cancer si am 24 de ani. Ar putea fii cancer colorectal la vârsta asta?

| floresdemayo a răspuns (pentru Andruta99):

Da, cancerul de colon poate apărea și la tineri, dar tu nu ai. happy
Nu te speria degeaba.

| Andruta99 explică (pentru floresdemayo):

Ah! Si am uitat sa mentionez ca beau foarte mult Pepsi. mai mult decât apa..consider ca imi face ft rau si ma "chinui" sa l las.

| floresdemayo a răspuns (pentru Andruta99):

Și te mai miri, de ce ești constipată?!
Pe lângă pepsi, probabil obișnuiești să mănânci și diferite prostioare, chips-uri, covrigei, fastfood-uri, fiindcă așa-i la job, meniuri pe fugă, nesănătoase...

| Andruta99 explică (pentru floresdemayo):

Asa este, din pacate. Aveti perfectă dreptate. la jobul asta sunt angajată curând ( de 2 luni ), e groaznic să stai numai in fund si pana la 12 h pe zi. Uneori nici nu simt timpul care trece, atât de multă treabă am. Mâncare rapidă, nesănătoasa. Cam de o lună a început treaba asta. deci, la o lună după angajarea la noul job, a început nebunia cu stomacul.
Plus ca peste jobul super stresant, trec si printr o perioadă nasoală ( adică plină de stres, nervi). s au suprapus astea 2 si au dat cu mine de pereti.