| MissKitty16 a întrebat:

Hei! Am o intrebare.
De cateva zile mi-a crescut foarte tare pofta de mancare.Mananc orice prostie, dulciuri, chesti sarate si nu ma ingras. Inca mai si slabesc cateva sute de grame de seara pana dimineata... Inainte de pofta asta de mancare nu mancam mai deloc, nu simteam nevoia, iar acum mananc aproape mereu.
De ce am pofta asta de mancare? Precizez, am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jojojojome546 a răspuns:

Organiszmul tau sa can saturat sa il lasi cu ochii in soare cand vine vorba de mancare, prea multa vreme nu ai mancat iar acum e apogeul prostiei pe care ai facut-o nehranindu-l adica sa nu te mai poti ori din mancat.asta este motivul clar, incearca sa mananci regulat si sa nu te saturi asa nici nu te vei ingrasa nici nu vei avea problemele care le ai acum, dar este bine sa mergi si la un medic, chair si dupa sfatul primit de la mine. sper ca am ajutat! happy

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pot fi simptome ale sindromului premenstrual. http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-premenstrual-sau-pms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ti-ai facut analizele in ultimul timp?
S-ar putea sa fie un inceput de diabet poate, mergi la medic nu-i bine ce ti se intampla.
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o perioada scurta cand mancam numai ciocolata si slabeam vazand cu ochii. Mi-am dat seama ca nu e bine ce fac deoarece riscam sa ma imbolnavesc. Incearca sa inlocuiesti dulcele cu un fruct pe care sa-l mananci in prima parte a zilei. Fa-ti un program de masa pe care sa-l respecti spune-i mamei tale cam ce ai vrea tu sa mananci, ca sa-ti gateasca. Odihneste-te suficient si-ai sa vezi ca totul o sa fie bine. Ai grija de tine si...vacanta placuta!

| AfroBelgianu a răspuns:

Buna, Diana

Daca ai inceput sa faci sport, asta e cauza. Sportul stimuleaza organismul cand e vorba de mancare.

Daca nu e vorba de sport, inseamna ca-i legat de starea ta psihica. Uneori cand omul este fericit, nu mai are griji si atunci isi aduce aminte si de mancare, care a neglijat-o in ultima vreme. (in cazul tau)

O zi buna, Afrobelgianu.

| MissKitty16 explică:

Cand am spus aproape de loc, m-am referit ca mancam mai light, ca si acum, dar nu mancam dulce...