| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am o intrebare. Tumoare la stomac inseamna cancer 100%? Sau exista sansa sa nu fie? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca i s-a pus acest diagnostic sigur i s-a facut endoscopie cu biopsie si urmeaza sa aflati rezultatul examenului histopatologic care va spune exact daca e cancer sau nu. Pana atunci trebuie sa stii ca exista sanse sa fie, dar si sa nu fie, nu are nimeni de unde sa stie ce este acolo prin internet. De obicei e cancer daca peersoana respectiva e fumatoare, a mancat condimentat, are varsta inaintata, a mai avut alt cancer in antecedente, a slabit.

| RAY a răspuns:

Exista tumori de grasime sau de celule cancerigene simplu

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru RAY):

I know. Eu am întrebat pentru ca pe net nu scrie nimic. Iar aceasta persoana este puțin înaintată in vârsta.și chiar dacă e benignă, nu stiu cum ar rezista la operație.

| RAY a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nu cauta pe net, asta e sfatul meu, lasa netu vezi de un doctor

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru RAY):

Asta stiu. Stiu și de la doctori chestia asta. In puii mei, e greu sa faci o operație la stomac la peste 80 de ani. Mai ales la stomac, unde e cel mai greu.

| Donsavas a răspuns:

Doar dacă e maligna, nu benigna.

| Furnicuta000 a răspuns:

Tumorile sunt benigne sau maligne deci afla ce tip este

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da. La asta ma gandesc și eu.dar mna. teama aia tot exista. ‘))

| Paula2018 a răspuns:

Buna. Nu, depinde de ce tip e
Nu te stresa degeaba pana nu stii exact cat e de grav.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Paula2018):

Persoana respectiva vomita, are greață, nu mai mănâncă.și acestea cam sunt simptomele. Mai ales ca o deranja de ceva mai mult timp stomacul.și aici ma refer la ani.

| Simpatic a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Si acestea pot fi simptomele si la alte afectiuni precum ulcerul sa zicem, nu inseamna neaparat ca este o tumoare.
Este nevoie de analize in acest sens.
Pe de alta parte daca este tumoare benigna se scapa de ea usor fara a se pune viata in pericol.
Cateva chestii de pe net acum:
Multe persoane concluzioneaza prematur ca sufera de cancer atunci cand analizele medicale releva prezenta unei tumori, definita in termeni medicali drept neoplasm, adica un tesut care incepe sa creasca anormal si nu ajuta nicio functie fiziologica.

Tumorile benigne sunt cele care nu se pot raspandi, nu provoaca in mod normal complicatii grave pentru sanatate, insa atunci cand se dezvolta exagerat, pot deteriora tesutul adiacent si organul din proximitate, situatie in care trebuie sa fie indepartate chirurgical.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Simpatic):

Mersi mult. M-ai mai liniștit acum. ‘)

| Simpatic a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nu ai pentru ce.
E bine sa mergi la un medic pentru aceste simptome deranjante.
Eu ca sa aflu de ex. ca am o mica problema bine era si evidenta, la un umar am cheltuit circa 1000 de lei. Apoi mai am de cheltuit inca pe atat sa-l refac.
Deci nu vad de ce nu ati merge spre doctori si a vedea ce este de fapt, bine e nevoie si de banuti stiu dar daca banutii nu sunt o problema atunci mai ramane frica, iar frica ar trebui sa fie justificata doar daca doamne fereste este ceva grav altfel nu vad rostul, nu trebuie sa avem teama precum in povestea drobului de sare! Adica sa ne fie frica dinainte de rezultate si analize! Dar stiu cat de grea este teama de un rezultat rau, am trait-o pe propria piele, din fericire a iesit bine!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Simpatic):

Avem bani, asta nu e problema. Nu mai ca persoana in cauza nu a mers la doctor pentru ca nu are încredere in ei. Deci da, nici eu nu prea o înțeleg, dar fie. Acum s-a dus și se va mai duce. ‘)

| răspundtot a răspuns:

Totul se va rezolva cu un consum des regulat de usturoi românesc și ceapă

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru răspundtot):

Siguuurr?

| răspundtot a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Păi ceapa și usturoiul s-au dovedit salvatoare adică au scăpat colonii întregi de leproși și cu tot felul de tumori. În stadiul al treilea. Deci da, sigurrrrr

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru răspundtot):

Dar tot se moare. Crezi ca familiile celor care au murit de cancer nu încearcă totul? Și unii dintre ei mor. Din acest motiv este bun medicul. ‘)