| milliondollarslover a întrebat:

Hei. Am o mica mare problema, nu pot spune bine litera "r". Adica sunt rarait. Cum pot sa indrept asta? Ma simt ciudat ca toata lumea rade cand vorbesc. Am mai avut o problema cu litera "s" dar am rezolvat-o.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| glitt3r a răspuns:

Rica nu stia sa zica, r, ratusca, ramurica. Dar de cand baiat invata poezia despre rata, Rica stie acum sa zica, r, ratusca, ramurica. Spui asta zilnic vreo juma de ora! Cand esti la calc, in baie. etc.

9 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Nu stiu cum poti rezolva asta de ex cum ai putut problema cu litera s poti sa o rezolvi si pe aceasta!
Dar ce faza...parca ar fi de ras din contra e mistobig grin

| eni a răspuns:

Logopedul te poate ajuta.Copilul meu s-a confruntat cu aceeasi problema, si sunt niste exercitii care se face cu limba, doar logopedul poate sa-ti arate. A avut rezultate.

| Ana_6509 a răspuns:

Mai nu stiu dar totusi cum a spus si Adelyy nu o poti rezolva cum ai rezolvat-o si pe cea cu,, s"? Oricum tin sa iti spun ca mie mi-ar fi placut sa fiu raraita si imi plac aceste persoane, sunt tare simpatice.happy

| DianaLostInDreams a răspuns:

Baietii raraiti sunt foarte simpaticibatting eyelashes parerea mea.

| milliondollarslover explică:

Cu s-ul a fost mai usor. R-ul il spun "din gat" si nu imi dau seama cum trebuie sa fac. straight face

| milliondollarslover explică:

O sa incerchappy Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calm! Gindeste pozitiv! Esti o persoana deosebita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza cum vorbesti, trebuie sa stii cewinking
Si eu vorbesc rau de tot pe nas, dar prietenii s-au obisnui, iar cei care imi zic la misto: ca nu mi-am suflat nasu` sau ceva de genu`, ii ignor sau daca sunt bine dispusa, le dau peste picior(nu cu bata, cu rangarolling on the floor).