| ăăăăăăăăââââLoâding a întrebat:

talk to the hand Hei am o micuta problema! Deci la piciorul mare drept...unghia mare ma doare si este putin umflata! Imi este cam teama! Poate fi ceva grav sau doar ceva de moment. poate am stat prea mult incaltata in adidasi? Mentionez ca acum cateva zile am purtat vreo 5-6 ore o pereche de balerini care m-au strans la picior si in fata! Poate fi si din cauza asta? Pot pune niste comprese cu apa rece? Sau poate e din cauza ca stau mai mult cu incaltaminte infundata si petrec putin timp in papuci..si nu las pielea si unghias a fie mai libera? Dau fundita!; o3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralucutza15 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva de genul.Stai linistita, nu este nimic grav, doar ca o perioada sa nu mai porti adidasi sau balerini, sa porti ceva care sa nu acopere degetul, asa durerea iti va trece :*

| ăăăăăăăăââââLoâding explică (pentru Ralucutza15):

Papuci sau slapi...e bine?
Apropo, iti urez un Paste Fericit! :*

| Ralucutza15 a răspuns (pentru ăăăăăăăăââââLoâding):

Este foarte bine, iti urez de asemenea un Paste Fericit! happy

9 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Poate fi mai mult de atat, poate fi o unghie incarnata (crescuta in carne ). Daca vei incerca sa ii tai tu coltul crescut rau, se poate infecta. Cel mai sigur e sa mergi la un salon de pedichiura sau la un salon specializat in asa ceva sau chiar la medic!

| Diavolcata a răspuns:

Stai linisita nu e nimic grav.E din cauza ca ai purtat incaltaminte. Poarta sandale sau din astea happy Succes!

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

In general se rezolva usor probleme de aceasta natura daca sunt depistate din timp. Daca durerea nu dispare consultati medicul de familie. Nu vreau sa sperii, dar din aceste probleme minore se poate ajunge la amputarea membrului daca se instaleaza o infectie grava. ( Cu toate ca slabe sanse la cele spuse de dumneavoastra).

Sanatate!

| MEIALI a răspuns:

Du-te la doctor

| poateEU a răspuns:

Este ceva grav, asta am patit si eu, este unghie reincarnata, care se proavoaca de la incaltaminte neacdecvata, du-te urgent la doctor, locul se poate inflama, puroia, si poti sa dai in infectii grave, care pot duce la taierea degetului.
asta am patit si eu acum 3 luni, m-am dus la medic, si cand a vazut-o a zis ca trebuie scoasa, si uite asa, la fel ca tine, mi s-a smuls unghia si nu am unghie acumsad...in fine nu aste este important

p.s se mai poate provoca si de la taierea necorespunzatoare a unghiilor, de obicei reincarnarea exista doare la degetele mari de la picioare.

pa si mult succes

| ăăăăăăăăââââLoâding explică (pentru poateEU):

Mentionez ca durerea acum [ ca am purat papuci ] a disparut!