| Ellena a întrebat:

am o problema, am purtat 2 zile o pereche de balerini care mi au facut rana, m au strans acum am o buba umflata (2cm) care e plina cu lichid. ce ma sfatuiti sa fac? port alte incaltari, dar tot doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista la farmacie niste pansamente speciale impotriva bataturilor de genul asta. Cumpara-ti unul si vei vedea ca sunt foarte eficiente.

| elena a răspuns:

Nu rade la ceea ce-ti spun... leac babesc...iti trebuie putin curaj, nu se intampla nimic, nu te doare...fii atenta... ia un ac cu ata si coase acea basicuta cu apa, trece macar de trei ori ata prin umfltura/la intrarea acului lichidul va curge, dar tu mergi cu operatiunea de coasere in continuare/, lasa capetele lungi la ata, mergi cu aceasta cusatura pana se usuca si cade...iti garantez, pe pielea mea si a altora carora le-am recomandat acest leac, ca nu vei mai face niciodata basicuta cu apa in acel loc si nici nu te va mai roade vreun pantof acolo. Incearca sa nu acoperi acel loc cu nimic...bafta si de ce nu, sanatate.

| eni a răspuns:

Eu nu l-as sparge, poate se infecteaza. Si baiatul meu a avut o buba tot asa plin cu lichid si dupa cateva zile s-a uscat de la sine. Eventual pune pe el un pansament, cu rivanol, urgo., Daca vezi ca nu-ti trece, du-te la dermatolog.

Janina
| Janina a răspuns:

O spargi cu o foarfecuta sau cu un ac dezinfectat! apoi pui un pansament! o sa treaca mai repede asa decat daca lasi sa treaca de la sine

| ellene a răspuns:

Eu le sparg, scot lichidul din ele, dezinfectez si las putin sa se usuce. Daca ies afara pun un plasture sa nu se infecteze.

| ICanLoveYou a răspuns:

Pai incearca sa iti dai cu crema si puneti un plasture te sfatuiesc sa porti mai mult papuci si sandale fara spate si sa nu mai porti balerinii aceia ca poate iar iti fac alta rana pwpici:*

| mugurel021978 a răspuns:

Eu le sparg si dau cu spirt. DOARE RAU, dar trece repede. Pui un pansament. si e bine.

| Ellena explică:

Merci pentru raspunsuri.am spart`o, i am luat si pielea d epe deasupra...doare ingrozitorsad. nu stiu cum o sa merg azi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remediu' garantat! cu rezultate rapide excelente si -mai ales- de inlaturare imediata a durerilor, de fapt a usturimii, este pansamentul cu BANEOCIN-pudra (este un antibiotic); pudreaza f. bine rana vie si schimba pansamentul la 6 ore; la astfel de "rani" nu sunt recomandate creme/alifii pentru.ca ele inmoaie si mentin rana "vie" in loc sa o "usuce"! sanatate maxima!

| didy_2216 a răspuns:

Saracutza de tine:*. sa o pupe mamabig grin.pai c sa faci fata...il spargi scoti lichidul de acolo.si dupa pui un pansament...asa am patit si eu cu balerini>big grin

| invatzacika a răspuns:

Ia un ac si impunge buba respectiva la margine foarte aproape de baza... apoi impinge lichidul afara prin acea gaura, fara sa iei aeea pielita jos.cand pielita e lipita de piele aplika un plasture dar dezinfecteaza prima data...ma bucur sa iti fiu de ajutor

PS...cand vei impunge bashika nu te va durea...succes

Răspuns utilizator avertizat