| Alexandra_Cosmina_1996 a întrebat:

Hei! Am observat o umflatura in zona dinte sprancene, a devenit dureroasa si cand am apasat pe ea a iesit niste puroi. Ma jena deoarece durea putin si este si inestetic. Am crezut ca este un cos putin mai mare si am incercat sa-l storc, acum este mai "deschis" si pare ca nu s-a eliminat puroiul in intregime dar nu mai este umflat rau. Si se umple asa singur ca un fel de pungute cu puroi. Este furuncul? Eu asa cred...am folosit comprese cu apa calda iar puroiul se strange, apoi il scot. Cum sa-mi treaca mai repede? Incepe scoala. sad Cel mai bun raspuns primeste FUNDA. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hhhapciuuu a răspuns:

Incearca coprese cu spirt (desi o sa usture putin ), biter si cu apa oxigenata.

:*

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul care NU a "copt" destul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Eventual, apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

| vocea a răspuns:

Ca medicamnet natural incearca sa ti compresie cu tuica sau spirt succes