| AianaPetrescu29 a întrebat:

Am 15 ani si ma confrunt cu o problema si nici acum nu i-am dat de capat. Incepand de pe la sfarsitul lui martie, a inceput sa ma doara sus intre fese, la deschizatura lor. M-a durut ingrozitoooor, am avut un fel de bubă ce avea puroi acolo, apoi s-a spart si a iesit puroi cu sange, mirosea ingrozitor. Apoi am incercat sa storc buba pentru a elimina tot puroiul, crezand ca am un furuncul dar nu prea cred ca era un furuncul. Sa trecem mai departe, buba s-a spart, durerea a trecut insă acum am o găurica neagra acolo unde a fost buba, iar in jurul acelei găuri e umflat si parca e ceva tare inauntru, tin sa spun ca ma spal cu sapun antibacterian, ma curat acolo in fiecare zi, dar tot tare e in jurul acelei gauri si cand ma pun in fund, aproape pe spate, ma doare, dar nu exagerat. Mi-ar putea spune vreun doctor sau cineva care a avut, va rog frumos, este un chist pilonidal sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Buna,vorbeste cu mama ta, si impreuna mergeti la medic.Esti inca micuta,ai grija ce si cum faci. Daca stia prea mult se poate agrava, ia-o pe mama ta de mana, si fuguta amanadoua la medic, nu e nimic rusinos, e mama ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu avem cum să dăm diagnosticul de la distanță fără un examen la fața locului și fără cunoștiințe de specialitate, dacă este un chist pilonidal sau nu. Pare un hemoroid pe care l-ai spart.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| cristimihailov a răspuns:

Arata-le o poza la"doctorii" astia de pe TPU...

| florin926481f a răspuns:

Nu mai sta si du te la spital, probabil va necesita operatie.

| vmalex21 a răspuns:

E foarte posibil sa ai o fistula anala, scrie pe Google acest cuvant si citeste primele 2 linkuri(unul e de la Medlife). Fistula asta apare ca urmare a unei infectii locale,mai pe romaneste e un fel de,,tunel,, intre locul infectiei anterioare si anus, un loc in care se dezvolta bacterii, se produce puroi, par, etc.Tratamentul cel mai eficient este cel chirurgical, nu ai de ce sa ai teama ca se face sub anestezie locala si se poate face si cu radiofrecventa.Cel mai bine e sa te duci la un medic dermatolog.

| IonutPetre12 a răspuns:

Ai fost la control pana acum?

| AianaPetrescu29 explică (pentru IonutPetre12):

Am fost luna trecuta, mi s-a spus ca a fost posibil un furuncul sau un abces, mi-a dat o crema si e mai bine acum insa nu a trecut de tot, daca nu imi va trece total, voi merge la un medic chirurg

| IonutPetre12 a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Eu miercuri m-am operat de chist pilonidal si iti pot spune cum a fost.

| AianaPetrescu29 explică (pentru IonutPetre12):

Imi poti spune te rog?

| IonutPetre12 a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Am fost la un doctor in care aveam incredere.Asta conteaza mult.Mi a pus ca la unele clinici doar imi faceau o gaurica mica si gata.In timpul operatiei iti baga anestezie locala, pana cand nu mai simti nimic. Exista o posibilitate sa te coase sau nu, pe mine m-a cusut.Astazi tfebuie sa ma duc la control(dupa 24 48h). Miercurea viitoare mai trebuie sa mi scoata ceva, nu stiu exact, si peste 2 sapt imi scoate si atele. Operatia nu e grea.Mi a spus ca minim 1 saptamana sa stau in pat.M a certat ca am stat atat cu el, si cu cat stau mai mult cu atat de complica operatia.Cam din aprilie mai exact.Eu pana sa ajung acolo nu stiam cum sa conving doctorul sa ma opereze, sa scap cat mai repede. Durerea dupa operatie e foqrte mica, aproape inexistenta.Cateodata uit ca sunt operat.Gandeste te, sa suporti durerea chistului pana nu mai poti sau sa iti faci curaj sa te operezi si in 2 saptamani esti bine? Pastile am destul de multe fiindca eu sunt predispus chisturilor. Daca mai ai intrebari le astept

| Hdhdj a răspuns:

Stiu ce e. Un fir de păr ti a crescut in piele. Trebuie să te duci la dermatolog sa confirme, dar 90% sunt sigur că asta e. Din pacate se rezolva doar prin operatie... daca nu o faci riști să faci infecție. Iti poate da o crema sa nu mai sangerezi si o sa para ca a trecut, dar tot operatie trebuie să faci.

| AianaPetrescu29 explică (pentru Hdhdj):

Buna ziua! va multumes frumos pentru raspuns, insa mie nu imi mai curge sange, imi curgea atunci odata cu puroiul dupa ce s-a spart buba, acum acolo arata normal dar e doar tare pielea pe langa ca si cum ar fi ceva umflat acolo in jurul gaurii, imi e cam frica sa merg la doctor, imi e frica de operatii, imi e frica sa intru in spital?

| lussa a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Îmi e frică, îmi e frică... și cum vrei să tratezi problema altfel? De unde să știm noi ce este? Nu degeaba medicii au atâția ani de pregătire în spate!

| AianaPetrescu29 explică (pentru lussa):

Sunt o multime de oameni carora le e frica sa mearga la medic, ma aflu printre ei! credeti ca eu nu as vrea sa nu imi mai fie frica? DAR PUR SI SIMPLU NU POT, ma gandesc ca poate cine stie ce boli mai iau de prin spital, cum va decurge operatia, daca ma va durea dupa. sunt o fata foarte sensibila si imi e frica, am pus intrebarea sperand sa imi raspunda cineva care a avut sau vreun medic care a avut pacienti asa, insa o sa merg la medic, o sa vad ce e si o sa rezolv, nu o sa ma mai gandesc la tot ce e negativ si o sa imi alung toate gandurile negative din cap

| doctorandus a răspuns (pentru AianaPetrescu29):

Parerea mea: mergi intai la medicul de familie si el/ea iti spune ce sa faci mai departe.