| Mira77900 a întrebat:

Hei! Aș avea nevoie de câteva sfaturi din partea voastră. Am 20 de ani și am 40 de kg. Aș dori să mă îngraș dar nu reușesc, nu am pofta de mâncare fumez foarte mult la munca am un program de masa haotic, aproape dacă am 2 mese pe zi. Aș vrea sa am un regim alimentar care sa ma îngrașe dar nu știu cum sa fac ce sa mănânc și sa am pofta de mancare. Am luat niște proteine dar nu cred ca ma ajuta foarte mult. Toată lumea îmi zice ca sunt slabă, înainte aveam 50 de kg dar am neglijat mâncarea și uite unde sa ajuns. Va rog dacă aveți câteva sfaturi pentru mine măcar sa pun 5 kg. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceasta ingrasare se face doar sanataos si doar apeland la un profesionist nu cerand sfaturi si diete pe net, pentru ca ce ma ingrasa pe mine s-ar putea sa nu functioneze la tine neaparat, ba mai mult sa te imbolnaveasca.
Stim cu totii regula de baza daca consumi mai multe calorii decat arzi atunci esti pro ingrasare, invers slabesti, dar aceasta teorie nu acopera aboslut toate cazurile particulare, sunt persoane cu reale probleme de sanatate, de metabolism.
Ai nevoie de un medic nutritionist si de analize, sigur ai un deficit al unor anume vitamine etc
Cum ti-au spus si ceilalti primul lucru pe care sa il faci urgent este sa renunti la fumat!
Intuiesc ca locul de munca este cauza principala a slabirii tale, deci sa ai in vedere chiar si schimbarea acestuia cu unul mai putin solicitant.
Tot lozincile de pe net zic 3 mese principale si 2 gustari, tu ai doar 2!

| Hyperion7 a răspuns:

Un prim sfat ar fi sa renunți la fumat sau macar sa mai reduci
Un al doilea sfat ar fi sa încerci să nu mai fii stresata
Iar un al treilea ar fi sa citești asta, poate te ajuta in formarea unei diete optime pentru tine.
https://projectfit.ro/tip-somatic-endomorf/
https://projectfit.ro/tip-somatic-ectomorf/
https://projectfit.ro/tip-somatic-mezomorf/

| Mira77900 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc ????

| ReddY25 a răspuns:

Mănâncă consistent și încearcă să renunți la fumat

| Standt a răspuns:

La regimul ala alimentar, scoate tigarile!
Nu proteinele dau pofta de mancare ci vitaminele. La micul dejun ia si cate o lingurita de miere de albine. Cel putin o masa sa fie masa calda, pregatita acasa, nu prostiile alea de la Profi (cremwurst sau ce o fi).