| DDN a întrebat:

Hei. As vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi, idei.
De curand am hotarat sa devin vegetariana, asta din dragoste pentru animale, nu pentru a slabi. Sunt destul de ok cu greutatea( am 55 kg ).
As vrea totusi daca incep acest stil de viata, sa nu slabesc. Ce as putea manca pentru a nu slabi?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anna0111 a răspuns:

Vaiii... dar ai o gramada de variante ca sa nu slăbești (totusi ai grija sa nu te ingrasi, mulți pățesc asta, culmea)
Nucile au multe calorii și grăsimi sănătoase, poti profita din plin.
De asemenea untul de arahide e f bun dacă vrei sa nu te ingrasi, are multe calorii și e delicios pe paine cu banana.
Avocado, la fel.
Când vrei sa faci câte o excepție poti manca junkfood vegetarian(am zis excepție laughing ), sunt o gramada de retete vegetariene pe net de unde poti sa te inspiri.
Dacă devi vegetarian sau vegan nu te gandii ca mănânci doar frunze și boom slăbești ca nu-i chiar asa. In plus o sa stai super cu colesterolul, un mic dezavantaj este sursa de proteina scazuta, de aceea îți recomand năutul, lintea, quinoa, oua, branza, lapte de vaca sau vegetal.
Și trebuie totusi sa stii ca va trebui sa iei de la farmacie B12 dacă vei renunța la carne. Eu zic sa o faci treptat ca organismul sa aibă timp sa se obișnuiască cu noul stil de viata.

10 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Poti renunta la carne animala dar nu renunta definitiv la peste, produse lactate, oua.Omul ca sa traiasca si sa fie sanatos are nevoie de asa ceva indiferent cat de milosi am fi

| ibaal a răspuns:

Vegetarianismul este un stil de viata!
Nu iti putem face noi un meniu pentru 30+ de ani.
Documenteaza-tewinking
Nu o sa gasesti raspunsurile pe TPUhappy

| sierra1 a răspuns:

"devilcat... asta din dragoste pentru animale"

poate un username mai "friendly" ar fi mai potrivit

| DDN explică (pentru sierra1):

Nu ma poti eticheta dupa un simplu,, nume,,. Si nici macar sa nu stii despre ce e vorba.
Nu eu am facut contul.
Si da, chiar iubesc animalele.

| Rd79 a răspuns:

In general, nu produsele animale ingrasa. Ce ingrasa sunt carbohidratii, care sunt total compatibili cu un regim vegetarian. Adica paine, cartofi, orez, mamaliga, etc.

Problema este cu proteinele, care majoritatea provin din produse animale. Exista totusi plante care au un continut ok de proteine, cum ar fi mazarea, fasolea, ciupercile (care nu sunt plante, dar na), avocado, etc.

In Bucuresti exista locuri de unde poti comanda mancare de post/vegana/raw vegana, dar e cam scumpa si nu tot timpul buna happy

| Thegurl a răspuns:

Decizia ta este decizia ta, însă te previn, dacă vei continua astfel, in 5-6 ani vei duce lipsa de vitamina B12, esențială pentru organismul uman.Totul este bun cu măsura.

| Ineys a răspuns:

Si ma rog... cum adica... nu pot sa inteleg, cum iti arati tu dragostea fata de animale prin faptul ca incetezi sa mananci carne de porc sau de pui sau de vita?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salată de ceapă, varză, castraveți, cu ulei și păine.
Dtale ai dragoste de animale, ele nu au dragoste pentru tine.
Dacă ai rămâne singură în junglă, te-ar mânca.

| NLS a răspuns:

1. Cum foarte bine a zis cineva mai sus, nu renunța dintr-o data la carne, organismul ți se va da peste cap, te vei simți slăbită, și chiar poți ajunge la urgente sub perfuzii, cum a pățit o colega din Germania.
Organismul se poate obișnui cu un regim nou, însă are nevoie de mai mult timp.
2. Dacă renunti de tot la carne, nu renunța definitiv la produsele animale (brânză, lapte, oua, miere, etc) Dar da, le poți reduce și pe acestea.
Oricum, gândește-te ce câștiga săracele animale maltratate în ferme dacă renunti tu la carnea lor.
Mai exista XX.xxx. xxx consumatori de carne doar în tarisoara noastră. Cat despre nemți, la ei grătarul zilnic e sfânt.
3. Proteina animala poate fi înlocuită cu succes de nucifere și semințe: nuci, nuci caju, nuci braziliene, migdale, semințe de bostan, floarea soarelui, susan, in, etc. (semințele de in trebuie măcinate cu o rasnită electrica, altfel le consumi degeaba).
Mai găsești proteine în banane, avocado, rodii, caise coapte, zmeura, etc
4. Cum ți s-a indicat deja, nu doar proteinele contează, atunci când vrei sa te îngrași sau sa menții o anumita greutate.
Poți mari doza de carbohidrați (însă nu zaharuri, ma refer la carbohidrați complecși, adică la glucide, pe care le găsești în cereale integrale și în leguminoase).
5. Poți suplimenta regimul sărac în grăsimi animale cu un complex de vitamina B (în special B6 și B12). Ajuta și ele la menținerea greutății și chiar îngrașă ușor, luate zilnic.

| sierra1 a răspuns (pentru DDN):

" devilcat explică (pentru sierra1):
Nu ma poti eticheta"

- a pus cineva pe aici, etichete?

trebuie să fie o concordanță intre vorbe și fapte. De acord?