| SkyscraperAM a întrebat:

Hei.
Azi, o prietena mi-a bagat din greseala degetul in ochi. Mi s-a inrosit exact sub pupila, sub forma unei zgarieturi mici. M-a usturat, dar nu a fost insuportabil, insa am mers la cabinetul medical al scolii. Acolo mi s-a pus ser fiziologic, spunandu-mi-se ca daca nu-mi va trece, va fi nevoie de un control mai avansat. In prima ora, dupa lovitura, vedeam putin in ceata, avand ochiul "greu", si ma ustura putin. Acum, vad in regula, ca si cum nu as fi patit nimic, dar ma mai ustura putin din cand in cand. Ar putea fi ceva grav? thinking
Multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu mai poate sa fie nimic grav, dar pentru linistea ta consulta un oftalmolog.

| Empathizer a răspuns:

Da, nu e de gluma cu ranile la ochi. Mergi sa te vada un oftalmolog.
La ochi se poate produce un fenomen numit oftalmie simpatica, adica te ranesti la un ochi si orbeste celalalt ochi. Mergi neaparat la oftalmolog, sa-ti tratezi corect plaga oculara, ca asta ai, o plaga oculara escoriata.

| Spanu_Catalina_1992 a răspuns:

Eu cred ca e ceva cam grav mai bine ai interebao pe mama ta daca atunci cand erai mica ai avut probleme cu ochi si du-te la un oftalmolog.

| Lazaroff_Daria_1997 a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat asta, dar după o jumătate de oră de la lovitura tot vad in ceata... Cat timp ai văzut în ceata?