| alexxxxxxxxxx a întrebat:

de ceva vreme am observat ca nu prea vad bine cu ochiul stang
am mers la oftalmologie si am facut un control
a iesit ca nu am nimic
azi m-am pus intr-un leagan
era rotund si pe jumatate trecea o sfoara care era legata de o bara
cand ma dadeam si tineam amandoua mainile pe sfoara si capul in partea stanga,incepeam sa vad dublu
cand tineam capul in partea dreapta vedeam perfect
mai am probleme cand ma uit la pantofi i vad putin in ceata,o ceata subtire si vad si putin dublu
mai am momente cand vad dublu
cand ma uit spre stanga sau depinde
azi sora mea dupa ce i-am zis ca nu mai vad bine a spus ca pupila si irisul sunt mai mici la ochiul stang
si ca ochiul drept pare mai mare, si chiar este zic eu pentru ca de dimineata acelasi lucru mi l-a spus si tatal meu
azi o vecina dupa ce i-am zis mi-a spus ca daca ma duc iar la control nu mai poate sa imi puna picaturi in ochi
pentru ca am fost acum 1 luna la oftalmologie si trebuie sa astept 6 luni
si azi am fost iar la o vecina sa iau un numar pentru un cabinet de oftalmologie pentru ca si baiatul ei are probleme cu un ochi
am luat ochelarii lui si mi-am pus la ochi si vedeam perfect
ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bibi518 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema :O tot la ochiul stang, nu vad bine cu el, dar mie oftalmologul mi-a spus ca am muschii slabiti.Muschii de la ochiul stang sunt "obositi", probabil de la prea mult timp petrecut in fata televizorului, calculatorului etc. In fine... mie nu mi-a dat niste picaturi, ci mi-a recomandat sa fac niste exercitii cu pixul timp de 10-15 min in fiecare zi.Sa urmaresc pixul, stii tu despre ce vorbesc.
Fac asta de cateva luni si ma simt mai bine, dar tot am mici probleme cu vederea.Pentru ca exercitiul sa dea rezultate trebuie sa scurtezi timpul petrecut in fata televizorului, telefonului etc. si sa te odihnesti cat trebuie pentru a nu iti obosi ochiul.
Nu stiu sigur daca ceea ce am eu la ochi este identic cu ce ai tu, dar seamana destul de bine, insa cel mai bine este sa mai mergi o data la oftalmolog.
happy